V Hradci vzniká parkovací dům pro kola

Hradec Králové – Netradiční stavba z kovu a skla vyrůstá u vlakového nádraží v Hradci Králové. Jde o parkovací dům pro jízdní kola. Staví ho tam jeden královéhradecký fanda cyklistiky, který se inspiroval na svých cestách po Asii. V Evropě prý zatím nic takového neviděl.

Cyklista přijede, vloží kolo do výtahu, který ho dopraví na volné místo v prosklené věži, tedy parkovacím domě. To vše bez jakékoli obsluhy dalších lidí. Majitel parkovacího domu Rudolf Bernart vysvětil, že poté cyklista odejde, a když si následně kolo vyzvedává, vhodí žeton s čipem, podle kterého počítač rozezná příslušné kolo a vyveze ho zpět do vstupního modulu.

Neobvyklý parkovací dům Rudolf Bernart poprvé viděl na Tchaj-wanu. Zaujal ho natolik, že stavbu nechal patentovat pro Evropu a pozval do Hradce tchajwanské inženýry. „Postavili jsme takovou parkovací věž v tchajwanském Taichungu před pěti lety. Lidé si ji oblíbili,“ říká konstruktér z Tchaj-wanu David Chen. Rudolf Bernart dodal, že cyklista na kole může nechat veškeré příslušenství.

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Celodenní parkovné by nemělo být vyšší než pět korun. V Hradci Králové jízdní kolo jako dopravní prostředek denně podle statistik využívá téměř 18 procent lidí. I proto Rudolf Bernart věří, že se jeho nápad ujme.