Přepeřský kostel má po 70 letech tři zvony

Přepeře (Semilsko) – Zvuk tří zvonů zazněl po 70 letech z věže kostela v Přepeřích u Turnova. Po druhé světové válce mu zůstal pouze jeden zvon, který je dnes nejstarší v Pojizeří. Vysvěcením zbylých dvou skončila desetiletá rekonstrukce svatostánku.

Zvony zasvěcené Panně Marii a sv. Veronice byly z věže přepeřského kostela sv. Jakuba Staršího sneseny během druhé světové války, aby byla jejich hmota využita k vojenským účelům. Jejich noví nástupci byli vytvořeni podle původních předloh, váží 389 a 279 kilogramů. Z věže teď zní společně s nejstarším zvonem v Pojizeří známým jako sv. Barbora. „Byl ulit v roce 1566 a pro svou historickou výjimečnost unikl zrekvírování při obou světových válkách,“ podotkl starosta Přepeří Luděk Sajdl.

Vysvěcení nových zvonů bylo tečkou za desetiletou rekonstrukcí celého kostela sv. Jakuba Staršího. Stála 15 milionů korun. Dostal novou střechu, fasádu, elektroinstalaci a osvětlení, opraven byl oltář, křtitelnice a lavice. Renovací prošly varhany i hřbitov, kde jsou pochováni vojáci z jedné z bitev prusko-rakouské války. „Rekonstrukce se platila z památkových fondů ministerstva kultury a dalších institucí, přispěli sponzoři, farníci, občané i obecní úřad,“ uvedl starosta.

Podle starosty byly přepeřské zvony vždy pýchou pozdněgotického kostela i celé obce. „Nejstarší zvon byl ulit v roce 1514, další byl slit z prvního, postupně byly zavěšeny zvony další. Když pukly, byly přelévány,“ vylíčil Sajdl. V pozdně gotickém kostele je ještě jeden historický zvon, takzvaný umíráček. Padesátikilogramový zvon budou zkoumat odborníci, podle dosud nerozluštěného nápisu ho ale zřejmě vytvořili v gotice.