Strakonice o „své“ vojáky nepřijdou

České Budějovice - Po 94 letech požehnal kaplan v přítomnosti kardinála a patriarchy třem bojovým praporům. Podobnou akci sledovali naposledy legionáři v Rusku. Bojové zástavy patří strakonickým vojákům, kteří svými raketami pomáhají chránit vzdušný prostor nad Evropou. Zástupci generálního štábu zároveň potvrdili, že jednotka ve městě zůstává a stěhovat se nebude.

Jeden ze tří bojových praporů vojáci získali letos, další už mají více než deset let. Ke všem dnes kaplan připevnil stuhy. „Po 94 letech je to poprvé, kdy se žehná více praporům najednou,“ upozorňuje kaplan Marek Maxim Švancara. „Pro mě je povzbudivým momentem, že v naší zemi byli a jsou lidé, kteří pro ni chtějí něco udělat,“ zdůrazňuje kardinál Dominik Duka.  

Sedm set strakonických vojáků nepřetržitě chrání společně s piloty prostor nad některými strategickými místy v Česku. Střeží třeba temelínskou elektrárnu. „Dále vyčleňujeme jednu baterii do sil rychlé reakce působících v rámci NATO,“ doplňuje velitel baterie Vladimír Barca.  

Jednotka používá speciální rakety, ještě před třemi lety je testovala také na severu Polska. Vojáci dnes také ukončili dohady o možném stěhování jednotky. Podle nich strakoničtí specialisté ve městě zůstanou, armáda žádné přesuny nechystá. „Ve všech plánech, které zatím máme na stole, tak strakonická brigáda se nikam stěhovat nebude,“ ujišťuje náčelník generálního štábu Petr Pavel.  

Podle náčelníka generálního štábu útvar zeštíhlí, opustí ho někteří vojáci. „Ke snížení dojde ve velení, řízení a podpoře, nikoli v útvarech výkonných,“ vypočítává Petr Pavel.  

Kolik vojáků brigádu nakonec opustí, zatím není jasné. Velitelé o tom rozhodnou v druhé polovině příštího roku.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky