Města začala vánočně zdobit své ulice

Praha - Do Štědrého dne zbývá necelý měsíc, a tak jsou regály obchodů s dekoracemi na Vánoce přeplněné. Na adventní výzdobu se ale kromě domácností chystají také města. Některá výdaje omezí, jiná rozhodně šetřit nebudou. 

Venkovní vánoční výzdoba sice nemá v Česku takovou tradici jako na Západě, přesto se najdou tací, kteří se rozhodnou vyzdobit svůj příbytek od sklepa až po střechu. Obchodníci jsou si toho vědomi a tuzemské hobby markety tak mají blikajících žárovek plné regály. Očekávají, že jich neprodají méně než loni. Světelné řetězy se dají pořídit za pár desítek korun, ale i za pár tisíc. 

Atmosféra blížících se Vánoc nedýchá jen z domovů, ale také z měst. Ty za výzdobu platí až několik stovek tisíc, například Zlín zaplatí přes půl milionu korun. Děčín zas bude mít tři vánoční stromy a jen za jejich pokácení, převoz a výzdobu pomocí těžké techniky zaplatí zhruba dvě stě tisíc korun. Aby ale nakonec výzdoba nestála Děčín mnohem více, tak pomáhají i sami magistrátní úředníci. „Peněz je málo, ale chceme, aby město bylo krásné a vánoční atmosféra dýchala ze všech koutů,“ říká tisková mluvčí magistrátu Děčín Markéta Lakomá. 

  • Vánoční trhy v Olomouci
    Vánoční trhy v Olomouci autor: Galgonek Vladislav, zdroj: ČTK
  • Vánoční trhy v Praze
    Vánoční trhy v Praze autor: František Vlček, zdroj: ISIFA/Lidové noviny

Jsou ale i města, kde se letos na výzdobě bude spíš šetřit. V Teplicích šetří tak, že světelnou výzdobu v lednu nesundají, zůstane v ulicích po celý rok. „To nasazení a sundání výzdoby stojí víc jak dvě stě tisíc korun,“ popisuje primátor Teplic Jaroslav Kubera. Na vánoční výzdobě dříve nešetřili v Mostě, ve skladech tak mají bohatou zásobu světelných řetězů a dalších efektů. Letos ale nic nového nepřibylo. 

Prvním městem, kde se vánoční symboly rozsvítily, je Bílina. V ostatních městech to plánují až na příští víkend. 

Video Reportáž Veroniky Markové
video

Reportáž Veroniky Markové

Reportáž Veroniky Markové

Reportáž Petry Tachecí