GIBS zjišťuje, zda policie mohla zabránit frenštátské tragédii

Frenštát pod Radhoštěm - Okolnosti a události, které předcházely frenštátské tragédii, prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Jde pravděpodobně o spory a konflikty, které se odehrály v minulosti mezi obyvateli domu. Inspekce zjišťuje například to, zda policie při jejich řešení nechybovala, jestli se dalo výbuchu, při kterém zemřelo šest lidí, předejít.

„Mohu potvrdit, že jsme obdrželi podnět. Zabýváme se tím, zda policie nechybovala. Jak dlouho prověřování potrvá, nedokážu specifikovat. V současné době nebudeme poskytovat bližší informace,“ řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová. Podnět inspekci předal krajský státní zástupce Michal Król, který vyšetřování dozoruje. Ani on ale podrobnosti nechtěl komentovat.

Starostka Frenštátu potvrdila, že se na ni inspekce obrátila. „Požádali nás o spolupráci. Máme předat podklady, které nachystáme,“ řekla s tím, že se jedná o okolnosti a události předcházející výbuchu v rozmezí deseti let. „Do doby uzavření šetření nebudou poskytována oficiální vyjádření k příčinám a případným souvislostem výbuchu,“ uvedla.

Že se na frenštátský případ GIBS zaměřila, ocenili místní obyvatelé. Tvrdí, že policie mohla včas zasáhnout. Přitom se na sousedské spory podle sousedů zničeného domu ani nepřijela podívat. „Nikdy se tu nic neřešilo,“ řekla obyvatelka domu, který stojí na protější straně ulice.

Video GIBS vyšetřuje okolnosti frenštátských výbuchů
video

GIBS vyšetřuje okolnosti frenštátských výbuchů

Panelový dům číslo 39 explodoval v noci na 17. února. Šest lidí zemřelo, 11 dalších bylo zraněno. Vše nasvědčuje tomu, že za výbuchem stál jeden z obyvatel domu. Sedmapadesátiletý Antonín Blažek vedl se sousedy spory a kvůli dluhům o byt v exekuci přišel. Pravděpodobně ve sklepě pustil plyn, který pak vybuchl. Spory mezi obyvateli domu a Blažkem se týkaly hlavně večerky, jejíž zřízení si majitelé bytů v domě odhlasovali. Blažek byl proti. Na internetu se v posledních dnech objevil text otevřeného dopisu, který v roce 2010 poslal městskému úřadu. Tvrdí v něm, že se ve večerce prodává dětem alkohol.


Po neštěstí začala do Frenštátu přicházet pomoc ze všech stran. Lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou, se rozhodla výrazně pomoci i vláda. Premiér Petr Nečas při návštěvě Ostravy oznámil, že stát zaplatí plnou cenu demolice zbytků domu. Původně přitom vláda slibovala, že zaplatí pouze třetinu částky, která bude činit několik milionů korun – podle odhadů čtyři miliony. „V okamžiku, kdy se město Frenštát pod Radhoštěm obrátí na ministerstvo financí s vyčíslením nákladů na demolici této stavby, budou uhrazeny ze státního rozpočtu,“ řekl Nečas.