Největší dodavatele vybavení pro pěstírny konopí lapila policie

Plzeň - Policisté z Plzeňského kraje v lednu zadrželi největší dodavatele vybavení pro pěstírny konopí v České republice. Během rok trvající akce „Star“ odhalili v kraji devět pěstíren a obvinili 13 lidí podezřelých z výroby a distribuce drog.

Největší distributory v tuzemsku, kteří do pěstíren konopí dodávali vybavení a komponenty, zadržela policie v závěru roční akce zaměřené právě na nelegální pěstírny. Během roku policisté kromě devíti odhalených pěstíren zajistili i množství marihuany, rostlin konopí a věci za desítky milionů korun.

Během 23 policejních prohlídek policisté v rámci akce zajistili 167 kilogramů marihuany. Cena za jeden kilogram se v ČR pohybuje mezi 70 tisíci a 80 tisíci korun, řekl vedoucí odboru obecné kriminality krajského policejního ředitelství v Plzni Radovan Macák. Policie zajistila také majetek pocházející z drogové trestné činnosti v hodnotě téměř 44 milionů. Obvinění jsou ve vazbě a u soudu jim hrozí až dvanáctileté vězení.

Citelnou ránu policisté podle Macáka zasadili zejména v oblasti zásobování zařízením pro pěstování. Obvinění, z nichž většinu tvoří cizinci, jednotlivé věci nakupovali po celém světě a v Česku je prodávali. Při prohlídkách skladů firmy v Plzni a následně v Praze zadržela policie vybavení za více než 30 milionů korun.

Drogy mířily i do sousedních států

Vyprodukované drogy mířily podle Macáka ve značné míře do příhraničí. Tam se v posledních letech jejich prodej zejména kupcům z Německa značně rozšířil.

Zatím poslední velkokapacitní pěstírnu odhalili policisté letos v lednu v Trnové na Plzeňsku. V zemědělské usedlosti zadrželi dva cizince a našli přes 66 kilogramů částečně vyschlých palic konopí. Jedna z největších pěstíren byla odhalena v září v Dobřanech na Plzeňsku. V tamní průmyslové hale bylo na 5 000 rostlin, ze kterých by bylo možné získat 43 kilogramů suché drogy. „Elektrická náročnost té haly byla za den, jako má rodinný domek za rok,“ poznamenal kriminalista.