Po pádu stropu obchody otevřely, budova je ale poničená

Plzeň – Obchodní centrum Plaza v Plzni, kde se ve čtvrtek odpoledne zřítila část stropu, je opět otevřené. Prozkoumali ho statici a nařídili zabezpečení poškozených míst. K dalšímu uvolnění sádrokartonových podhledů, které v oblasti multikina zranily pět lidí, by již nemělo dojít, podle Anny Rýznerové z firmy Plzeň Plaza, které obchodní centrum patří, je budova bezpečná. Následky poškození jsou ale stále patrné a někteří prodavači dávají najevo obavy ze stavu budovy. Policie vyšetřuje pád části stropu a žádá, aby se jí ozvali zranění lidé, kteří tak dosud neučinili.

Stavem budovy se poté, co spadla část stropu, poškodila požární systém a ten zalil budovu vodou, zabývali statici. Přivolali je policisté i vlastník obchodního centra. Nařídili zabezpečení několika míst, kde byl sádrokarton podmáčen a hrozilo jeho další uvolnění. „Ta byla včera večer a v noci zajištěna tak, aby se předešlo dalším samovolným uvolněním podhledů. Po provedení prací nyní statik opět posuzuje místo, aby potvrdil, že budova je bezpečná, že nedošlo k poškození nosných konstrukcí, že nehrozí další uvolnění jakékoli části stropních konstrukcí, zejména sádrokartonových podhledů,“ uvedla ráno Anna Rýznerová. Později oznámila, že je budova v pořádku, centrum tak otevřelo v deset hodin, o hodinu později než obvykle.

Kdo se vydá dovnitř, spatří výsledky čtvrtečních událostí. Některé obchody zůstávají uzavřené a musí sušit své prostory, škody hlásí především butiky a prodejny elektroniky. Nad jednou z kaváren je zcela odkrytý sádrokartonový strop, v prodejně potravin jsou popraskané zdi. Mezi dvěma budovami, které centrum tvoří, se potom podle personálu obchodů mírně rozestoupila dilatační spára. Prodavači jsou po pádu stropu nesví. „Prodáváme, ale čekáme na protokol od statika, že můžeme otevřít, že je to tu bezpečné, což po nás chce vedení, ale chceme to i my, aby se nám něco nestalo,“ řekla prodavačka z prodejny oděvů. Oblast u multikina, kde strop spadl, je uzavřena, statik povolí její zpřístupnění nejdříve po Velikonocích.

Video David Havlena o nákupním centru
video

David Havlena o nákupním centru

Pádem stropních podhledů se zabývá policie. „Zahájili jsme úkony pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení. Spolupracujeme s kompetentními úřady a správci objektu,“ uvedla její mluvčí Martina Korandová. Vyzvala lidi, kteří utrpěli zranění a dosud nekontaktovali policii, aby tak učinili a zatelefonovali na linku 158.

Po havárii, která se stala ve čtvrtek kolem druhé odpoledne, zasahovali na místě záchranáři i hasiči, kteří evakuovali všech 800 lidí, kteří v budově byli. Zdravotníci ošetřili lidi, na které strop spadl, a jednu zraněnou zaměstnankyni centra odvezli do nemocnice.