Menší města a vsi mají nouzi o zubaře

Hrádek nad Nisou - Pacienti z Hrádecka na Liberecku už nebudou muset dojíždět za zubařem do větších měst v okolí. V Chotyni totiž byla zprovozněna nová ordinace, po které lidé rok volali. Nejde přitom o jedinou lokalitu, kde zubař chybí. Problémy mají hlavně menší města a vesnice.

Původně ordinovali v okolí Hrádku nad Nisou dva zubaři. Jeden z nich ale nečekaně skončil. Víc než tři tisíce pacientů se tak rázem ocitly bez stomatologa. Trvalo rok, než obce našly nového. Podle starosty Hrádku nad Nisou Josefa Horinka za to mohly především finanční problémy i obtíže s nalezením vhodných prostor.

I v Desné hledají zubaře. Město nabízí plně vybavenou ordinaci, městský byt, pro studenty lékařských fakult dokonce zaplacení stipendia. Až po dvou letech se ozývají první zájemci. Pacientům tak nezbývá nic jiného, než dojíždět za zubařem i desítky kilometrů. A to i s akutními a bolestivými případy.

Třeba na Frýdlantsku nepřijímá nové pacienty ani jediný zubař. Za posledních 15 let tam klesl počet stomatologů na třetinu. Zubaři ale chybí i na Českolipsku a Jablonecku. „VZP se snaží přivést do regionu severních Čech nové lékaře, jednáme se stomatologickými fakultami,“ uvedl Oldřich Tichý, mluvčí VZP. 

Právě věková struktura je dalším problémem. Většina zubařů v severních Čechách je totiž těsně před důchodem a reálně tak hrozí, že stomatologů bude čím dál míň.

Video Menším městům a vsím chybí zubaři
video

Menším městům a vsím chybí zubaři