Vysoké Mýto poskytne azyl další rodině z Barmy

Vysoké Mýto – Žádosti ministerstva vnitra, které se snaží vybraným uprchlíkům zařídit důstojné podmínky pro život, vyhoví Vysoké Mýto na Orlickoústecku. S jednou rodinou už má tamní radnice tříletou zkušenost. Nabídnutá pomoc pro Barmánce znamenala nový začátek.

Khee Lu Peter se svou rodinou opustil Barmu, pracoval v Indii, byl azylantem v Malajsii. Ve Vysokém Mýtě dostal novou šanci v roce 2010. Od svého příjezdu se Peterovi učí česky. Na Barmu, tamní politický útlak a nerovné podmínky neradi vzpomínají. Radnice pomáhá rodině postavit se na vlastní nohy.

Místostarosta Vysokého Mýta František Jiraský (Nestraníci) informoval, že základem bylo poskytnutí práce panu Peterovi v technických službách, a rodina si tudíž mohla dovolit platit nájem. Paní Peterová je zatím na mateřské. Pokud se jí časem podaří najít práci, rodina by se ráda přestěhovala do většího bytu. Se čtyřmi dětmi zatím bydlí ve dva plus jedna.

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Na žádost ministerstva Vysoké Mýto už brzy nabídne pomoc další, tentokrát tříčlenné barmské rodině. Také další rodině z Barmy chce zdejší radnice nabídnout pomoc při hledání práce nebo bydlení. Do Mýta má přijet ještě do letních prázdnin.