Šedesát mi dávno bylo. Život bez internetu si neumím představit

Praha – Více než třetina lidí starších 60 let denně využívá internet, přitom v roce 2008 jich nebyla ani desetina. Data výzkumu zveřejnil Český telekomunikační úřad. Počty uživatelů internetu z řad seniorů rostou mimo jiné díky vzdělávacím kurzům, které se v posledních letech rozšířily z měst i do menších obcí, kde je pořádají především knihovny a školy.

Třeba pražské centrum Elpida pořádá týdně 15 počítačových kurzů pro seniory, s největším zájmem se setkávají u lekcí pro pokročilé, třeba o komunikaci přes skype nebo úpravu digitálních fotografií. „Mají různé koníčky, točí na kameru nebo fotí na digitální fotoaparát. Pak z toho chtějí mít kvalitní výstupy a dobře elektronicky zarchivované,“ popisuje Jiří Hrabě z centra.

Příkladem náruživých uživatelů je překladatelka devětasedmdesátiletá Gisela Rusá, která si pracovní postupy s osobním počítačem již dávno osvojila. K pětasedmdesátinám si pořídila notebook, od té doby internet pravidelně využívá: „Spíš bych si představila život bez auta, protože to můžu nějak nahradit. Ale ne bez internetu, protože čím bych internet nahradila?“

Video Stále více seniorů užívá internet denně
video

Stále více seniorů užívá internet denně