Pro ČEZ je neoprávněným odběrem elektřiny už fakt, že byl poškozen elektroměr. Zákon mu v tom případě dovoluje doměřit cenu zpětně, bez ohledu na to, zda k černému odběru skutečně došlo. Spotřebiteli pak nezbývá nic jiného než se obrátit na soud.
Soudce Hynek Baňouch řešil několik podobných případů. Projednání posledního přerušil a obrátil se na Ústavní soud. Navrhuje, aby zrušil tu část energetického zákona, podle kterého dodavatel zpětně vypočítá černý odběr. „Spotřebitel je v nevýhodě, protož škoda se vypočítá od stolu bez ohledu na to, jestli odebíral, nebo neodebíral. Má velmi omezené způsoby obrany,“ řekl Baňouch.
To je i loňský případ Vladimíra Haltufa z Nového Bydžova. Elektroměr jeho kavárny někdo otevřel a manipuloval s počítadlem. ČEZ teď po něm požaduje doplatek 299 tisíc, vypočítaný zpětně jako za dvouletou spotřebu. Elektroměr je přitom ve veřejně přístupné chodbě, k zařízení se dostane kdokoli.

Reportáž Vlastimila Weinera
Pana Haltufa údajně ČEZu udal anonym. „Štve vás soused, že řeže dříví v neděli odpoledne, tak mu prostě utrhnete plombu a zavoláte pracovníky ČEZu, že krade elektřinu,“ konstatoval tehdy Jiří Novotný, majitel domu, v němž kavárna pana Haltufa sídlí.
Soudce Baňouch žádá Ústavní soud, aby pro podobné případy stanovil jiná pravidla - aby byl zákon z pohledu dodavatele i odběratele vyvážený.