Diskuse o sídlišti Máj zaplnila budějovickou sportovní halu

České Budějovice – Obyvatelé českobudějovického sídliště Máj zaplnili městskou sportovní halu, aby si promluvili s vedením města a zástupci neziskových organizací i policie o situaci na sídlišti. Po rvačce skupiny májských Romů vypukly v Budějovicích protiromské demonstrace, při kterých rovněž vypukly potyčky, zranění utrpělo osmnáct lidí, policisté při nich zadrželi přes 150 účastníků. Do sportovní haly přišli lidé z Máje především sdělit své pocity, pokládají také otázky zástupcům radnice a policistům. Magistrát chce pro zlepšení atmosféry na sídlišti zvýšit počet strážníků nebo například postavit nové hřiště. Podle primátorského náměstka Petra Podholy je ale ve skutečnosti situace na Máji klidnější, než se může zdát – k vyhrocení demonstrací podle něj přispěli především pravicoví extremisté, kteří v Budějovicích vůbec nežijí.

Nadávky, křik i bouřlivý potlesk doprovázejí projevy v budějovické všesportovní hale, kde v pět hodin odpoledne začala debata o sídlišti Máj. Přišlo na ni na 800 lidí – především obyvatelé Máje – kteří nejčastěji mluvili o tom, že se na sídlišti necítí bezpečně. „Jak připustíte, aby zhruba 400 Romů terorizovalo zbylých 20 tisíc obyvatel Máje?“ ptal se asi šedesátiletý muž podporovaný bouřlivým potleskem publika.

Další lidé si stěžovali na nedostatek policistů v ulicích. Jihočeský policejní ředitel Radomír Heřman se však takovým stížnostem podivil: „Proč mi doposud nikdo z vás neoznámil, že jste nespokojení? Kde jsou vaše stížnosti? Pokud máte jakékoliv podněty k práci policie, přineste mi je.“

Způsob, jakým diskuse ve sportovní hale probíhala, se nelíbila primátorovi Juraji Thomovi. Město podle něj jednání svolalo, aby se od lidí dozvědělo konkrétní problémy ze sídliště a případně společně hledali jejich řešení. „Zatím se však tady místo toho bavíme o odlišných věcech,“ řekl Thoma.

Náměstek primátora Petr Podhola je potom přesvědčen, že jsou májské problémy zveličené. Podotkl, že se na protesty sjeli radikálové z celého Česka. „To, co se odehrává v Českých Budějovicích, je věc, která je nevídaná, a to z toho důvodu, že minulou i předminulou sobotu se do Českých Budějovic vypravily stovky pravicových extremistů – ne z Českých Budějovic, ale z celé České republiky,“ řekl náměstek Podhola.

Z diskuse zpět do ulic: V sobotu proběhnou čtyři protestní akce

Hned čtyři protestní akce, které souvisejí s děním na sídlišti Máj, proběhnou v Českých Budějovicích koncem týdne. První ohlásili pořadatelé již na pátek, na Piaristickém náměstí se sejdou lidé, kteří odmítají násilí a projevy rasové nenávisti. Pořadatelé tvrdí, že násilí při protestech vztahy ve městě pouze zhoršuje. „Je tu řada lidí, kteří to nechtějí a nepovažují to za ideální řešení nastalých problémů,“ řekl spoluorganizátor Tomáš Mařík.

Opačný však může být výsledek tří akcí ohlášených na sobotu. Lidé se sejdou jak na Máji, tak na náměstí Přemysla Otakara II., odkud chtějí na sídliště pochodovat. Demonstrovat chtějí kvůli problémům na Máji, ale také kvůli způsobu, jakým při dosavadních nepokojích zasahovala policie.

Rvačka na dětském hřišti přerostla v násilné demonstrace

Na českobudějovickém sídlišti Máj se v posledních dnech strhlo několik potyček. Nejprve se 21. června na hřišti dostaly do konfliktu děti, následně se do něj zapojilo asi 100 dospělých. Na místě zasahovala i policie. Reakcí na konflikt ze hřiště na sídlišti byla demonstrace, která se uskutečnila 29. června. Po ní se několik stovek účastníků shromáždění přesunulo na Máj, kde se někteří střetli s policisty.

V sobotu 6. července pak pořádkové služby zasáhly na sídlišti proti účastníkům protiromské demonstrace, kteří se tam přesunuli z centra města, kde magistrát zrušil jejich neohlášené shromáždění. Účastníci se chtěli z náměstí vydat hromadně právě na sídliště, kde žije početná romská komunita. Na místě je čekaly stovky policistů. Na sídlišti už několik dní zůstává zvýšený počet strážníků.

Video O Máji přišly diskutovat stovky lidí
video

O Máji přišly diskutovat stovky lidí

O Máji přišly diskutovat stovky lidí

UvR 9.7.13

Petr Podhola o situaci na sídlišti Máj