Strážci vyrazili do Krkonoš na koních

Krkonoše – Strážci Krkonošského národního parku osedlali koně a vyrazili do terénu. Turisté se s nimi mohou potkávat hlavně v okolí Labské boudy nebo Výrovky. Cílem je nejenom dohlížet na pořádek v nejpřísněji střežených částech hor, ale také radit a pomáhat turistům. Huculské koně si ochranáři půjčují na farmě v krkonošských Vítkovicích.

Zlaté návrší v Krkonoších, krátce po desáté dopoledne. Strážci národního parku osedlali koně a vydávají se na cestu. „Vyrážíme směr Labská bouda, tam zřejmě bude největší početnost návštěvníků,“ uvedl terénní pracovník Správy KRNAP Jan Hanuš. Návštěvníkům Krkonoš se novinka líbí: „Je to takové zpestření v Krkonoších. A také pomoc pro turisty, kteří se třeba na vrcholcích moc nevyznají.“

Video Reportáž Přemysla Šrámka
video

Reportáž Přemysla Šrámka

Ochranáře na koních mohou návštěvníci hor během léta vidět tak třikrát do týdne. „Kůň do hor určitě patří a veřejnost ho vnímá lépe než nějaké motorové vozidlo. Jsme také vnímáni víc, než když jdeme pěšky,“ myslí si další ze strážců Michal Štěpánek. Přesně v poledne strážci hor dorazili k prameni Labe, častému cíli turistů. Žádosti o svezení na koni ale musejí odmítat kvůli bezpečnosti. Hlazení je naopak povoleno.

Po zvířatech v národním parku nesmí nic zůstat, a tak zatímco lopatku a koš ochranáři potřebovali hned několikrát, pokutové bloky tentokrát vyndávat nemuseli. Návštěvníci se chovali na jedničku.