Z Prahy do Klecan po nové cyklostezce

Praha - Prahu a středočeské Klecany spojuje nová cyklostezka. Prodloužením trasy o necelé dva kilometry se podařilo propojit centrum hlavního města s územím Středočeského kraje. Další cyklostezky se v následujících dvou letech už stavět nebudou, skončil dotační program.

Pro bruslaře znamená nový úsek prodloužení jízdy po hladkém povrchu téměř o dva kilometry. Pokud jedou z pražské zoo, po sedmi kilometrech pohodlně dojedou až do středočeských Klecan.

Prodloužený úsek potěší i cyklisty - nejen ty domácí, ale i zahraniční. Z Prahy na sever směrem na Drážďany a Berlín jezdí často skupiny výletníků s kolem obtěžkaným zavazadly. „Je to součást dálkové trasy, která má u nás velký potenciál přitáhnout cykloturisty, nejen ty, co jezdí po silnicích, ale i ty, kteří jedou jako rodina s dětmi a potřebují vyšší komfort,“ řekl Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat.

Video Klecany a Prahu spojuje nová cyklostezka
video

Klecany a Prahu spojuje nová cyklostezka

Slavnostní otevření oddálily povodně 

Původně se měla cyklostezka otevírat už před měsícem, při záplavách na začátku června tu ale byly 3 m vody, a bylo tedy nutné nejdřív odklidit naplavené bahno, poškozené stromy a vyvrácené dopravní značky.

Středočeský kraj už teď plánuje další investici. Na cyklotrasu by v budoucnu měl navazovat most, který by spojil pravý břeh s levým. „Občané Klecan a Roztok nemají možnost chodit na návštěvu mezi sebou jinak než po přívozu, a pokud mají kolo, tak je to velmi složité a tady ten most chybí,“ vysvětlil náměstek hejtmana Středočeského kraje Marek Semerád. 

Ještě by bylo potřeba dobudovat stezku přes tzv. Větrušickou rokli. Tu teď musí cyklisté překonávat po silnici. Hejtmanství už ale do nových úseků investovat nechce. Dotace z ROPu jsou vyčerpané a další peníze budou až od roku 2015.