Obliba skútrů a motorek v Praze roste

Praha – Pražané stále víc přicházejí na chuť skútrům jako dopravnímu prostředku, se kterým jezdí do práce i za zábavou. Prodejci motorek letos hlásí nárůst v porovnání s loňskem o desítky procent. Přispěla k tomu evropská směrnice, která od půlky ledna umožňuje držitelům řidičského průkazu na auto jezdit taky na motorce o objemu 125 kubických centimetrů.

Na ucpané pražské ulice dokážou vedle cyklistů vyzrát taky majitelé skútrů a motorek. Těch letos výrazně přibylo. Na motorku s obsahem 125 kubických centimetrů a automatickou převodovkou stačí řidičák na auto. Tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl prozradil, že prodej motorek se zvedl o 25 procent.

Plynulému provozu fandí i policisté a menší prohřešky motorkářů jako jízdu po tramvajovém pásu tolerují. Šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula informoval, že v loňském roce bylo dopravních nehod, které zavinili motorkáři, 77, v prvním pololetí letošního roku 65. Rozmach skútrů a motorek podporují i dopravní aktivisté. Praha se podle nich může inspirovat v západoevropských městech.

Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Opravdový boom skútrů Prahu teprve čeká, myslí si někteří prodejci. Pražané při rozhodování o koupi příliš řeší parkování nebo počasí. Jak se zvyšuje počet skútrařů, roste i členská základna legendárního Vespa Clubu. Vespaři o víkendu Prahu ovládnou. Na sraz přijedou z různých koutů Česka i Evropy. V sobotu odpoledne Vespaři vyrazí na společný výlet na Okoř, v neděli dopoledne pak akce vyvrcholí spanilou jízdou centrem města.