Aby se D1 ještě před modernizací nerozpadla, začíná série menších oprav

Praha – Modernizace dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou bude probíhat zhruba šest let. Aby se některé její části vůbec „dožily“ zahájení velké rekonstrukce, budou je silničáři opravovat ještě jednou. Letos pošle Ředitelství silnic a dálnic stroje na osm úseků, které jsou v nejhorším stavu, práce na nich budou probíhat do října.

Úsek dálnice D1 ve Středočeském kraji, Kraji Vysočina a Jihomoravském kraji, který při tzv. modernizaci dostane nový povrch a silničáři ho navíc nechají rozšířit, je rozdělen do 21 částí, zatím se pracuje na čtyřech z nich. Další přijdou na řadu v příštích letech, ale v některých případech hrozí, že již tak dlouho nevydrží. Proto jim ŘSD před připravovanou velkou opravou dopřeje ještě menší údržbu. „Musíme za účelem udržení celé komunikace v provozuschopném stavu řadu částí průběžně opravovat. S modernizací se u nich také počítá, ovšem do té doby se musejí pravidelně udržovat,“ podotkl generální ředitel ŘSD David Čermák.

Na dvou místech začínají opravy dnes, na dalších ŘSD termín teprve stanoví. „Při plánování všech dílčích oprav se snažíme koordinovat práce s probíhající modernizací D1, aby se případná dopravní omezení nenásobila, a neměla tak negativní dopad na průjezdnost dálnice,“ upozornil David Čermák. Nejintenzivněji se bude pracovat mezi 76. a 83. kilometrem, kde vesměs projdou opravou oba jízdní pásy. Nejvážnější vliv na provoz však bude mít patrně jeden ze dvou prvních opravovaných úseků – mezi 55. a 56. kilometrem se bude kvůli práci na vozovce jezdit v režimu 2+1 pruh.

Silničáři nechají opravit poškozenou vozovku, výtluky nebo vyjeté koleje. Při opravě dělníci provedou tzv. remix – rozruší a rozdrtí stávající povrch a s novým pojivovým materiálem jej využijí k vytvoření nového povrchu.

Plánované malé opravy D1

Od 13. 8.:

  • 55.–56. kilometr – u Zruče nad Sázavou: provoz 2+1 pruhem do 22. 8.
  • 91.–93. kilometr – u Humpolce: provoz 2+1+1 pruhem do 2. 9.

Další:

  • 76.–79 kilometr – u Vojslavic (práce nadvakrát postupně v obou pásech)
  • 79.–81. kilometr – u Koberovic
  • 81.–83. kilometr – u Speřic (práce nadvakrát postupně v obou pásech)
  • 91.–93. kilometr – u Humpolce (práce ve druhém jízdní pásu)