Vyhnout se popadaným stromům na užších tazích je problém. Na Vysočině mají s polomy problémy především řidiči autobusů. „Nevidíte kam a do čeho vlastně jedete. V noci jsou popadané větve špatně vidět a hrozí rozbití čelního skla,“ upozorňuje řidič autobusu Zdeněk Bojko.
Silničáři musí místa, kde stromy zasahují do krajnic, označit. Značky ale na mnoha úsecích chybí. Třeba i na hlavní silnici z Jihlavy na Znojmo. V Rančířově v těsné blízkosti silnice visí mohutné větve téměř na vlásku.
Odklízení potrvá několik měsíců, nejsou peníze
Silničáři se potýkají s nedostatkem lidí, musí totiž plnit i letní termíny plánovaných oprav. Na brigádníky jim už peníze nezbývají. Odklízení stromů tak na mnoha místech potrvá i několik měsíců.
„Musíme projednat s životním prostředím, aby nám povolilo zásahy do zeleně. Tu první část můžeme uklidit zhruba do měsíce,“ tvrdí František Kavina, náměstek Krajské správy a údržby silnic kraje Vysočina.
Polomy už postupně likvidují i majitelé lesů na Žďársku a Havlíčkobrodsku. Dál tam ale na mnoha místech platí zákaz vstupu. Následky červencových bouří neodklidila i některá města.
