Ve Slaném se kácelo, desítky netopýrů přišly o domov

Slaný - Více než padesát chráněných netopýrů rezavých přišlo o své zimoviště ve Slaném. Radnice totiž nechala pokácet tři mohutné jasany ve Smečenské ulici, ve kterých se zvířata ukrývala před zimou. Desítka z nich už uhynula, další se zranili. Ochránci přírody zvažují podání trestního oznámení. Radnice se brání, že o netopýrech nevěděla.

Vedení města nechalo stoleté jasany pokácet kvůli jejich špatnému stavu. „Měli jsme obavu o bezpečnost, stromy byly napadeny dřevokaznými houbami,“ říká vedoucí odboru životního prostředí Antonín Laxa.

Právě v takových stromech, v jejich dutých kmenech a ztrouchnivělých větvích, ale nejčastěji hledají netopýři úkryt před zimou. „Netopýr rezavý je silně ohrožený druh. Když je zlikvidován úkryt, tak to postihne velké množství zvířat najednou,“ konstatuje předsedkyně Českého svazu ochránců přírody Nyctalus Dagmar Zieglerová. 

Část zvířat zemřela během kácení po pádu z výšky hned na místě. Ostatní našli úkryt v záchranné stanici Aves v nedalekém Brandýsku. „Netopýry jsme prohlédli. Část, která byla ve velmi dobrém stavu, se dala zazimovat do zimoviště. Zbylé jsme si tu ponechali a dokrmujeme je,“ popsal vedoucí stanice Petr Starý.

Video Reportáž Pavla Pavlase
video

Reportáž Pavla Pavlase

Ochránci přírody zvažují, že na radnici pošlou Inspekci životního prostředí nebo podají trestní oznámení. „Pokud by uhynula ještě další zvířata, která můžou mít vnitřní zranění, jež se projeví až během několika dnů, tak zvážíme podání trestního oznámení,“ potvrzuje Dagmar Zieglerová.

Radnice to odmítá. „Je to politováníhodné, ale domnívám se, že toto nelze projednávat jako přestupek,“ dodává Laxa.

Slánská radnice chce v tomto parku pokácet ještě další stromy, kvůli zimujícím netopýrům to ale odloží až na jaro.