Opilí řidiči musí platit odběry. Neplatí a nemocnice nevědí, jak na ně

Pardubice – Nemocnice sice nemohou odmítnout krevní testy řidičů, kterým dechová zkouška naměří alkohol v krvi, ale často za ně nikdo nezaplatí. V případě, že zkouška potvrdí podezření policistů, měl by náklady nemocnicím hradit řidič. Mnoho jich to ale nedělá a nemocnicím se dluhy nedaří vymáhat.

Pardubická nemocnice ročně odebírá krev stovkám řidičů. Každý odběr a rozbor stojí 250 až 400 korun. Většinu peněz ale nikdy nikdo nezaplatí. Policie, která tak činila dříve, se před časem u soudu domohla verdiktu, že při pozitivním testu musí platit přistižení řidiči. Jenomže dluhy řidičů se nedaří vymáhat. „Dluh činí necelých 214 tisíc korun,“ uvedl mluvčí Pardubické krajské nemocnice Dušan Korel.

Jediný, kdo zatím zaplatil, byla paradoxně sama nemocnice. Policie totiž po rozhodnutí, že odběry mají platit řidiči, požádala o vrácení peněz. Pardubická nemocnice tak musela vrátit 75 tisíc.

Asociace českých a moravských nemocnic teď žádá ministerstvo zdravotnictví o nápravu. Chce, aby se problémem zabývali i poslanci.

Video Erik Knajfl o dluzích za krevní odběry
video

Erik Knajfl o dluzích za krevní odběry