Babybox zachránil už 100. odložené dítě v Česku

Pardubice - V Pardubicích někdo ráno odložil novorozené děvčátko do babyboxu. Jde už o sté dítě, které skončilo ve speciálních schránkách za osmiletou dobu jejich existence. Holčička je podle lékařů zdravá. České televizi to potvrdil mluvčí Pardubické krajské nemocnice Dušan Korel. Babyboxů je v tuzemsku celkem 59.

V pardubické nemocnici jde již o druhé odložené dítě od instalace babyboxu v roce 2008 - poprvé se tak stalo loni v březnu. „V 5:17 ráno byla v babyboxu nalezena donošená, čerstvě narozená holčička. Podle prvních vyšetření je dítě zdravé a v současné době je umístěno na novorozeneckém oddělení naší nemocnice,“ konstatoval Korel.

Holčička dostala jméno Ria, váží 3 740 gramů a měří 49 centimetrů

„Je pojmenovaná po největších pardubických dárcích, jimiž jsou manželé Ria a Jiří Křemenákovi,“ uvedl zakladatel babyboxů Ludvík Hess. Její zdravotní stav je podle primáře dětského oddělení Mariana Šenkeříka stabilní. Nicméně nemůže odhadnout, jak se novorozeně bude v následujících hodinách adaptovat, protože jeho start do života nebyl optimální. „V době, kdy má být v teple u maminky, bylo dítě v prostředí babyboxu, někdo s ním manipuloval. Předpokládám, že u porodu nebyl žádný zdravotník. Takže řada problémů se může projevit až během několika následujících hodin. Nemáme žádné informace o porodu,“ řekl primář.
   
Sociální pracovníci se nyní budou snažit, aby si Riu co nejdřív převzali dočasní pěstouni a mohla být v rodinném prostředí. Její rodiče mají podle nového občanského zákoníku až tři měsíce čas na to, aby se o ni zpět přihlásili. „Bylo nám z nemocnice oznámeno, že budeme řešit náhradní rodinnou péči, bude se hledat maminka, respektive dáme jí čas se přihlásit. Všechny papíry, které jsou potřeba, se budou s krajským úřadem vyřizovat ve čtvrtek. Dočasní pěstouni mají rozdělené věkové kategorie dětí, snad budeme mít volné pěstouny pro miminka, aby nemusela do dětského centra Veská,“ podotkla Petra Šimková z oddělení sociálně právní ochrany dětí pardubického magistrátu.

Video 100. dítě v českém babyboxu
video

100. dítě v českém babyboxu

Už stovka odložených dětí

Hess má z tak vysokého čísla odložených dětí smíšené pocity. „Nemůžu z toho mít radost, protože to svědčí o obrovském nedostatku naší společnosti. Kromě dětí odložených v babyboxech byly nalezeny desítky mrtvých pohozených dětí a těch, které nalezeny nebyly, bychom se asi nedopočítali,“ uvedl.

Zakladatel babyboxu

„Je pro mě ale samozřejmě zadostiučiněním, že díky babyboxům, které jsem prosadil a skoro vlastnoručně zřídil, mohlo tolik dětí důstojně vstoupit do života. Mohly být také odloženy na lavičce v parku nebo v čekárně na nádraží.“


Kdo dítě odloží, nemusí se bát odhalení totožnosti

Do babyboxů mohou matky odložit nechtěné dítě bez obav o jeho zdraví. Čidla ve vyhřívané schránce hned po vložení dítěte vyrozumí zdravotníky a vnitřek babyboxu snímá videokamera. Člověka, který do schránky dítě vloží, ale kamera nezabírá, a on tedy zůstává v anonymitě.

Policisté po lidech, kteří dítě do schránky odložili, nepátrají. Dítě totiž není ohroženo na zdraví ani na životě, takže nejde o trestný čin.