Přepište učebnice – Sněžka měří 1603 metrů, vrchol je v Polsku

Vrchlabí – Krkonošská hora Sněžka měří podle zjištění geodeta 1603,30 metru nad mořem. 1602 metrů nad mořem, uváděných v mapách, je výškou trigonometrického bodu umístěného na Sněžce, skutečný vrchol hory je výš. Informoval o tom mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.

„Každému návštěvníkovi Sněžky je na první pohled jasné, že to není nejvyšší bod hory,“ uvedl k výšce 1602 metrů KRNAP na svém facebooku. Na Sněžce jsou totiž různé kamenné útvary.

„Podrobným proměřením byl určen nejvyšší bod Sněžky v nadmořské výšce 1603,30 metru. Tento bod se nachází na polském území u kaple svatého Vavřince přibližně 3,5 metru od státní hranice,“ popsal geodet Vladimír Hlavsa ze společnosti Geodézie Krkonoše, který měření prováděl. Hlavsa o měření informoval Zeměměřický úřad, který by nově zjištěnou skutečnost měl promítnout do svých dat.

Krkonoše - Sněžka
Zdroj: Pavel Musil/KRNAP

Ředitel Geodézie Krkonoše Josef Erben potvrdil, že Hlavsa úřad informoval. „Celá Česká republika je naskenovaná laserscanningem, tím pádem si mohou udělat svůj postup na zpracování dat na tom vrcholu Sněžky a vyhodnotit je,“ řekl Erben. Pokud by měření úřadu údaje potvrdilo, tak by se změna zanesla do takzvaného státního mapového díla. „To jsou mapy, které obhospodařuje stát. U soukromých či firemních subjektů vydávajících mapy by záleželo na nich, zda tu změnu zaregistrují a uvedou ji,“ řekl Erben.  

Údaj o nejvyšší nadmořské výšce se již v minulosti několikrát měnil. Záleželo především na tom, zda se údaj počítal od hladiny Jaderského, či Baltského moře. „Dnešní standardy pracují s Baltským mořem,“ podotkl mluvčí KRNAP Radek Drahný. Pokud by se ale příslušnost hory určovala podle vrcholu, je Sněžka polská hora. nejvyšším čistě českým kopcem by byla s 1555 metry nedaleká Luční.

Podle geodetů to ale není nic výjimečného. Podobný problém může mít až třetina českých hor. Před pár lety se kvůli tomu měnilo třeba pořadí na druhém a třetím místě když Luční hora přerostla Studniční o rovný metr.

Sněžka je významnou dominantou východní části Krkonoš a z vrcholu je rozsáhlý panoramatický rozhled. Na Sněžku vede nová lanovka, pořízená za více než 300 milionů korun. Zařízení je však dosud v provozu pouze do mezistanice na Růžovou horu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
před 5 hhodinami

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
před 6 hhodinami

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
před 14 hhodinami

Partyzánům na Slovensku dělala spojku desetiletá Ernestina Švorcová

Důležitou součástí protifašistického boje v Česku i na Slovensku byl partyzánský odboj. V deseti letech se stala spojkou partyzánů na Slovensku Ernestina Švorcová. Její otec působil v odboji, tři dny před válkou ho zatklo gestapo, domů už se nikdy nevrátil. Válečná veteránka dnes žije v Bechyni.
před 18 hhodinami

Děkuji každému, kdo nám vrací trochu našeho domova, řekl Daniel Low-Beer v Brně

Rodinu významných průmyslníků ve vlnařství a cukrovarnictví Löw-Beerů připomíná v brněnské ulici Hlinky a Kalvodově ulici osmnáct kamenů zmizelých. Položení mosazných dlažebních kostek, které nesou jména obětí nacistického režimu, se zúčastnili také potomci rodu. Daniel Low‑Beer poděkoval za navrácení kousku domova a ocenil, že kameny připomínají konkrétní lidi. Představitelé vlády varovali před opakováním chyb z minulosti.
před 19 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 19 hhodinami

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 23 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 23 hhodinami
Načítání...