Jediný hospic v jižních Čechách znovu na pokraji zavření

Prachatice – Prachatický hospic, jediný v jižních Čechách, se i letos bude muset potýkat s nedostatkem peněz. Ze všech lůžkově srovnatelných zařízení dostal od ministerstva práce nejmenší dotaci. Podobně nízkou dotaci získal už i loni. Chyba je podle něj i podle krajských úředníků v systému a podmínkách rozdělování peněz.

Video Prachatický hospic po roce opět bez peněz
video

Prachatický hospic po roce opět bez peněz

Péči hospicu svatého Jana Nepomuka Neumanna využívá každý rok kolem dvou set lidí, nejenom z jihu Čech. Dotace od ministerstva práce a sociálních věcí ale stále klesají. Zatímco v roce 2010 dostal hospic přes 3 a půl milionu, letos by měl vyjít s necelými 800 tisíci. To pro něj znamená pouhých 70 korun na lůžko z celkových 30. Na zajištění plného provozu by přitom potřeboval alespoň 350 korun.

Petr Habáň, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí:

„O dotaci se žádá prostřednictvím krajů a jednotlivé kraje hodnotily a navrhovaly výši dotace zejména na základě potřebnosti služby v regionu, ale také s ohledem na další zdroje financování.“


Jihočeský kraj na výši dotace argumentuje tím, že jako jeden z mála respektuje pravidlo, kdy na jedno lůžko směřuje jen jedna dotace, a to ze zdravotnictví nebo sociálních služeb. Pracovníci hospicu tak zatím čekají - na dary od sponzorů nebo dodatečnou dotaci.