Jediný hospic v jižních Čechách znovu na pokraji zavření

Prachatice – Prachatický hospic, jediný v jižních Čechách, se i letos bude muset potýkat s nedostatkem peněz. Ze všech lůžkově srovnatelných zařízení dostal od ministerstva práce nejmenší dotaci. Podobně nízkou dotaci získal už i loni. Chyba je podle něj i podle krajských úředníků v systému a podmínkách rozdělování peněz.

Péči hospicu svatého Jana Nepomuka Neumanna využívá každý rok kolem dvou set lidí, nejenom z jihu Čech. Dotace od ministerstva práce a sociálních věcí ale stále klesají. Zatímco v roce 2010 dostal hospic přes 3 a půl milionu, letos by měl vyjít s necelými 800 tisíci. To pro něj znamená pouhých 70 korun na lůžko z celkových 30. Na zajištění plného provozu by přitom potřeboval alespoň 350 korun.

Petr Habáň, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí:

„O dotaci se žádá prostřednictvím krajů a jednotlivé kraje hodnotily a navrhovaly výši dotace zejména na základě potřebnosti služby v regionu, ale také s ohledem na další zdroje financování.“


Jihočeský kraj na výši dotace argumentuje tím, že jako jeden z mála respektuje pravidlo, kdy na jedno lůžko směřuje jen jedna dotace, a to ze zdravotnictví nebo sociálních služeb. Pracovníci hospicu tak zatím čekají - na dary od sponzorů nebo dodatečnou dotaci.