Jak zachránit zanedbané hroby? Adoptovat je

Praha – Hroby, o které se nikdo nestará, nabízí Správa pražských hřbitovů k adopci. Nyní veřejnost může zachránit před zchátráním dalších osmatřicet hrobů. Pod patronát si tak lidi mohou vzít například hrob některého z významných českých literátů nebo průmyslníků. Díky projektu, který funguje od července, se už lidé starají o hroby Karla Jaromíra Erbena, Eduarda Basse či Karla Sabiny.

Video Jak zachránit zanedbané hroby? Adoptovat
video

Jak zachránit zanedbané hroby? Adoptovat

Náhrobky osobností, které se svými činy zapsaly do historie, mnohdy neodpovídají jejich významu. Některé už zarostly břečťanem. Náročná péče si totiž žádá peníze a Správa pražských hřbitovů je proto nabízí k adopci. Zatím takový seznam čítá 90 hrobů a dvě třetiny už mají své opatrovníky. Mezi nimi jsou kromě lidí, jejichž koníčkem jsou historické osobnosti, i občanská sdružení, zajímající se o historii, nebo dokonce i města, která si adoptují náhrobky svých rodáků. 

Na své opatrovníky stále čeká například hrob Františka Šebora, jednoho ze zakladatelů průmyslu na Neratovicku. Hned o několik desítek metrů dál pak obrovská rodinná hrobka se světoznámým jménem - Čeněk Daněk von Ese. Další významný průmyslník a poslanec českého zemského sněmu. Lidé se jich mohou ujmout na deset let za cenu běžného nájmu, tedy za 6 až 7 tisíc. 

„Ten hrob se dostane na jakýsi seznam hrobů řekněme významných, tzn. že mu nehrozí už třeba zánik, zrušení, a za druhé to obnáší to, že se o ten hrob někdo stará. Tzn. že ho třeba opraví, někdy jsou ty náhrobky v havarijním stavu, takže přichází v úvahu oprava, rekonstrukce, restaurování nebo i běžná péče, tzn. úklid, výsadba atd.“ dodává ředitel Správy pražských hřbitovů. 

Celý seznam visí na webové stránce www.hrbitovy.cz.  Zájemci ovšem můžou přidat i vlastní návrhy.