Slezan bourá historickou přádelnu památkářům navzdory

Frýdek-Místek – Z historicky významné Landsbergerovy přádelny ve Frýdku-Místku už skoro nic nezůstalo. Budovu z konce minulého století srovnávají se zemí bagry, a to i přesto, že ministerstvo kultury zahájilo na začátku dubna řízení na zařazení objektu mezi kulturní památky. Insolvenční správce zkrachovalé textilky Slezan to však odmítl uznat. Nezastavil městem povolené bourání, i když měl povinnost až do skončení řízení chránit budovu před poškozením nebo zničením.

„Správce porušuje památkový zákon, jde o bezprecedentní záležitost. Dosud jsem neslyšel, že by si někdo dovolil takovým způsobem ignorovat usnesení ministerstva kultury,“ zlobil se místopředseda České komory architektů Josef Smutný, který se obrátil na policii i frýdecko-místecký magistrát a žádal zastavení bourání.

3 minuty
Konkurzní správce bourá přádelnu ve Frýdku-Místku
Zdroj: ČT24

„Demolice je v pokročilém stadiu. Statik považuje její zastavení v této fázi za šílenství ohrožující lidi,“ prohlásil insolvenční správce Slezanu Jiří Hanák. Také ministerstvu kultury sdělil, že nesouhlasí s prohlášením přádelny kulturní památkou, a žádá zastavení řízení. Pracovníci odboru památkové péče ve Frýdku-Místku ho přesto vyzvali k ukončení bouracích prací, kolegové ze stavebního odboru mu ale dali za pravdu. „Zdraví lidí má v zákoně přednost před památkovými hodnotami,“ řekl tajemník úřadu Petr Menšík.

O zařazení mezi památky požádal i primátor

Památkáři z ostravské pobočky Národního památkového ústavu usilovali o zapsání bývalé přádelny ve Frýdku-Místku mezi památky od roku 2002. V roce 2012 ministerstvo kultury rozhodlo, že továrna zvláštní ochranu nepotřebuje, protože přestavbami ztratila mimořádnou hodnotu. Když frýdecko-místecký úřad letos v únoru povolil správci demolici, lidé se začali proti tomu bouřit, několik stovek jich podepsalo protestní petici. Vedení magistrátu, které se dříve stavělo k ochraně přádelny odmítavě, změnilo názor. Nový návrh na zařazení budovy mezi kulturní památky podepsal vedle sdružení Vize FM i primátor Michal Pobucký z ČSSD. Na začátku dubna pak ministerstvo sdělilo správci, že podnět vyhodnotilo jako důvodný a zahájilo řízení o prohlášení budovy kulturní památkou. Správce tvrdí, že je to nezákonné, protože platí rozhodnutí ministerstva z roku 2012. Podle mluvčí ministerstva kultury Heleny Markusové ale novému řízení nic nebrání.

Slezan

Továrna z pálených a omítaných cihel postavená v roce 1882 symbolizovala textilní průmysl, který měl od poloviny 19. století a po téměř celé 20. století pro Frýdek-Místek zásadní význam. Za první republiky tam začali úspěšně rozvíjet textilní průmysl bohatí židovští podnikatelé, po roce 1945 jim všechny továrny zabavil stát a vytvořil státní podnik Slezské bavlnářské závody, kterému se po desítky let také výborně dařilo. V šedesátých letech minulého století měl patnáct provozů. Po roce 1990 se závody přetransformovaly v akciovou společnost Slezan. Ta, podobně jako další textilky, nepřežila nástup krize a konkurenci z východu. Roku 2008 vyhlásila úpadek.

Doklad někdejšího průmyslového rozmachu Frýdku-Místku už asi nic nezachrání. Konkurznímu správci hrozí pokuta až dva miliony korun za ignorování zákazu demolice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zraněni jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se ve čtvrtek večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 12 mminutami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 3 hhodinami

Rozvoj cyklistiky v Brně brzdí hustá doprava. Analýza doporučuje víc stezek

Podíl jezdců na kole v Brně roste, kvalita infrastruktury pro cyklisty je ale nevyhovující. Její rozvoj brzdí také hustá automobilová doprava v centru. Vyplývá to z nové analýzy cyklodopravy města, která navazuje na více než deset let starý generel. Jeho plán na rozšíření cyklostezek město dodnes nenaplnilo. Připravuje proto dokument, který ten z roku 2012 aktualizuje.
včera v 08:00

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včera v 07:46

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
včera v 07:00

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
7. 5. 2025

Pro ředitele Energoaqua kauza Bečva definitivně končí

Případ ředitele firmy Energoaqua Oldřicha Havelky, který se před soudem zodpovídal z otravy Bečvy ze září roku 2020, definitivně končí. České televizi to potvrdil státní zástupce Libor Skácel s tím, že opravný prostředek k Nejvyššímu soudu nepodal. Podle předsedy prvoinstančního Okresního soudu ve Vsetíně Pavla Kotradyho už také uplynula lhůta pro podání dovolání.
7. 5. 2025

Výbuch v panelovém domě v Ostravě zranil čtyřicet lidí

Minimálně čtyřicet lidí se zranilo – většinou lehce – kolem středečního poledne při výbuchu a následném požáru v panelovém domě v ostravské části Dubina. Na místě plameny likvidovalo pět jednotek hasičů, s policisty evakuovali obyvatele domu. Osm zraněných muselo být převezeno do nemocnice. Zatím není jasné, co bylo příčinou incidentu, podle předběžných informací za ním mohla být elektrokoloběžka. Událost se stala v sedmém podlaží. Škoda je kolem tří milionů korun.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025
Načítání...