Vládo, nebuďte trubky! Transparent měl upozornit na energetickou závislost

Lanžhot - Členové ekologického hnutí Greenpeace dnes vyvěsili na plynovod překlenující na česko-slovenské hranici řeku Moravu dva transparenty, na kterých vyzvali českou vládu k energetické nezávislosti. Pověsili je na potrubí, jimiž je do Česka a střední Evropy přiváděn zemní plyn z Ruska. Ekologové je později sami sundali. Domnívají se, že závislost České republiky na cizích zdrojích je zatím vysoká.

„Vláda by nás měla vymanit z této závislosti tím, že budeme více využívat čisté zdroje energie a zároveň budeme s energií více šetřit,“ řekla mluvčí Greenpeace Šárka Pechová. Podle ekologů by měla Česká republika právě nyní, v době vrcholící rusko-ukrajinské krize, zásadně změnit energetickou politiku. „Jakákoli naše energetická závislost je nebezpečná, protože ten kohout (na potrubí zemního plynu) může zavřít kterýkoli dodavatel a ovlivnit tak dění v ČR,“ zdůraznila mluvčí.

Plyn společně s ropou patří mezi strategické suroviny, které Česko z Ruska dováží. Tímto způsobem kryje přibližně 75 procent své spotřeby plynu, zbytek připadá na dodávky z Norska. Pojistkou proti výkyvům v dodávkách jsou i zásobníky zemního plynu. Jejich kapacita na území ČR je zhruba 3,6 miliardy metrů krychlových, což odpovídá 43 procentům roční spotřeby plynu. V jiných evropských zemích je poměr výrazně nižší.

Ilustrační fotoBez ruského plynu se Česká republika ocitla už v roce 2009. Domácnosti ale žádný výpadek nepocítily, a to díky bohatým zásobám. Tuzemští spotřebitelé mají totiž jistotu až pětitýdenních zásob zemního plynu díky podzemním zásobníkům. Kromě Ukrajiny je možné ruský plyn do ČR dodávat i tzv. severní cestou přes Bělorusko, díky napojení na plynovod Nord Stream či skrze dodávky plynu z Norska.

„Čeští odběratelé nakupují zhruba třetinu plynu na základě dlouhodobého kontraktu s norskými producenty,“ uvedl před časem energetický analytik Jiří Gavor. Letos v dubnu se naplněnost zásobníků odhadovala na 43 procent, před zimou je ale jejich stav pravidelně na 100 procentech.


Řeka Morava tvoří u Lanžhota na Břeclavsku hranici mezi Českem a Slovenskem. Překlenuje ji potrubí, v němž proudí do země plyn. Na každé z nich čtyři lezci z hnutí Greenpeace vyvěsili v 8 hodin ráno transparent. Na prvním stálo „Renewables plus efficiency - independency“, což ve volném překladu z angličtiny znamená, že obnovitelné zdroje a energetická efektivita zajistí energetickou nezávislost. Na druhém mostě byl transparent s nápisem „Vládo, nebuďte trubky! Greenpeace“.

„V České republice velmi plýtváme energií, takže chceme, aby se využívala efektivně. Také jaderné palivo dovážíme z Ruska,“ varovala koordinátorka akce Lenka Pipková. „Vyvěšením transparentů jsme se nedopustili ničeho nezákonného. Sami je odstraníme,“ uvedla Pechová. Lezci se na potrubí nad řekou dostali po schůdcích, které využívá obsluha plynovodu. Škody na tomto zařízení přitom nevznikly.

Video O evropské energetice hovoří aktivistka Greenpeace Lucie Jakešová
video

O evropské energetice hovoří aktivistka Greenpeace Lucie Jakešová

Bohuslav SobotkaDnešní akce souvisí s dopisem, který v uplynulých dnech Greenpeace adresovala premiéru Sobotkovi. Týká se právě energetické nezávislosti a energetické bezpečnosti Česka. V dokumentu ekologové Sobotku žádají, aby s ohledem na energetickou bezpečnost země a omezení nákladů na dovoz paliv na červnovém summitu EU prosazoval přijetí tvrdších opatření. Celý dopis najdete na stránkách hnutí.