Lachtana přepravovali bez vody, uhynul v důsledku přehřátí

Karviná – Policie šetří okolnosti smrti lachtana kalifornského v cirkusu Prince. Zhruba devítileté zvíře uhynulo v pondělí během přepravy z Frenštátu pod Radhoštěm do Karviné. Chovatelé převáželi dva lachtany, kteří patřili k velkým atrakcím tohoto cirkusu, v nádržích bez vody. Osmdesátikilové zvíře uhynulo na přehřátí organismu.

Zdroj: ČTK Autor: HZS Moravskoslezského kraje

„Existuje podezření, že v tomto případě došlo k zanedbání péče o zvíře. Uhynulý lachtan byl převezen do Státního veterinárního ústavu v Olomouci, kde proběhne pitva,“ informovala mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková. Dodala, že viníkovi hrozí až šestiměsíční trest nebo zákaz činnosti. Škodu majitel vyčíslil na 300 tisíc korun.

Na trpící šelmy někdo prostřednictvím tísňové linky upozornil hasiče. Ti jim vyrazili na pomoc s automobilovou cisternou. „Jeden lachtan byl po příjezdu hasičů mrtvý, druhému ale ochlazení a napuštění nádrže na zhruba 5 tisíc litrů vody rozhodně pomohlo,“ informoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Kůdela dodal, že zástupci cirkusu na svou omluvu tvrdili, že měli zakázáno používat při přepravě lachtanů vodu. Policie to ověřuje.

Cirkus Prince si pořídil lachtany zhruba v roce 2010. Tehdy to byl jediný cirkus v Česku, který drezuru lachtanů nabízel. Lachtani jsou velmi inteligentní ploutvonožci, jsou schopni se naučit a předvádět různé kousky, proto bývají častou atrakcí zoologických zahrad, cirkusů či mořských parků, využívají je i některé armády. Žerou až 30 kilogramů ryb za den. V zajetí se dožívají až 30 let.