Co na Bzenecku nezničily plameny, dokončili chrousti

Bzenec - Do nedávno vysázených stromků za čtyři miliony korun se na Bzenecku pustily larvy chrousta maďálového. Jde přitom o stejný les, který před dvěma lety postihl největší požár za posledních 15 let, při kterém skončilo v plamenech na 170 hektarů lesního porostu. Škody už narostly do milionů a lesníci mluví o druhé katastrofě.

„Je nutné zakročit proti chroustům v době rojení, tedy až larvy přeměněné na brouky začnou vylézat ven ze země a budou se chtít rozlétnout do okolí,“ vysvětlil vedoucí lesního hospodářství Ladislav Půlpán. Podle něj by tento čas měl nastat příští rok na přelomu dubna a května, kdy by nejvíce postižená místa ošetřil letecký postřik.

Insekticidy chtějí lesníci nasadit proti chroustům asi na deseti procentech obnovovaného lesa. „Žádný lepší prostředek proti chroustům není,“ prohlásil Půlpán. Podle něj se oblast Moravské Sahary potýká s chrousty již od svého zalesnění v 19. století. Jde totiž o oblast tzv. vátých písků, v níž byly kdysi zaznamenány písečné bouře. Pak ji ale lesníci osázeli.

Chrousti Bzenecko potrápili už loni, kdy v oblasti Moravské Sahary zničili víc než polovinu sazenic stromků, u Ratíškovic dokonce 90 procent. Zákon ale lesníkům zakazuje používat chemické postřiky, které by zabily veškerý hmyz, a ptáci by tak přišli o svou potravu.

„Larvy žerou vlásečnice kořenového systému. Sazenice proto nemůže růst,“ vysvětlil nájemce lesa František Bábík. Lesy ČR proto letos volají po leteckém chemickém postřiku celého území, ačkoliv loni se svou žádostí u ministerstva životního prostředí nepochodily.

Suché stromy navíc musí lesní správci ze zákona nahradit, jinak jim hrozí pokuta. „Na jeden hektar zasadíte 10 tisíc sazenic a ty ponravy jich 9 900 zahubí. Takže druhý rok znovu zasadíte 9 900 stromků a ony vám jich zase 9 tisíc zahubí,“ vypočítal správce bzeneckého lesa Ivan Černý.

Za uplynulých 12 let zničili chrousti na Hodonínsku asi 275 hektarů lesa. Letecké postřiky pomohly snížit jejich populaci v letech 1999 a 2003. Lesníci doufali, že rozsáhlý požár ponravy zlikvidoval, larvy ale přežily ukryté hluboko v zemi.

Největší požár za posledních 15 let

Ničivý požár vypukl 24. května 2012 v oblasti Moravské Sahary na Hodonínsku. Hasiči ho likvidovali sedm dní, několik z nich pak místo hlídalo další dva týdny. Požár hasilo ve 250 jednotkách na 1500 hasičů – profesionálních i dobrovolných. Na místo dorazili hasiči z jedenácti krajů, pomohlo i několik slovenských jednotek.

Oheň zničil 174 hektarů borového lesa. Jednalo se tak o největší požár v České republice za posledních 15 let. Jeho hašení zabralo celý týden a hasiči při něm použili 21 milionů litrů vody.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Archeologové našli v Plzni zbytky vojenského tábora s polní nemocnicí

Vůbec poprvé v Evropě se archeologům podařilo přesně lokalizovat a prozkoumat relikty vojenského tábora spojeného s polní nemocnicí. V plzeňském Borském parku odhalil tým Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni pozůstatky zázemí 109. evakuační nemocnice Armády Spojených států, která v roce 1945 hrála klíčovou roli při osvobození města. Mezi nálezy zaujme odznak U.S. Army Nurse Corps – symbol obětavosti amerických zdravotnic.
před 2 hhodinami

Pacienti i lékaři na Příbramsku podvodně vykazovali péči

Celkem šestnáct lidí v případu podvodného vykazování péče v nemocnici na Pleši na Příbramsku doznalo vinu a státní zástupce jejich stíhání podmíněně zastavil. Na účet pro oběti trestných činů museli složit víc než jeden milion korun, uvedl pro ČT Jakub Bílý z příbramského okresního státního zastupitelství. V případu čelila obvinění i samotná nemocnice. Ta se předloni s žalobkyní Janou Jahodovou dohodla na patnáctimilionovém peněžitém trestu.
před 2 hhodinami

Hotel na Frýdecko-Místecku, kde se zřítil strop, se podle starosty rekonstruoval

Hotel Zámeček v Čeladné na Frýdecko-Místecku, kde se v noci na pátek zřítil strop a zbortily vnitřní konstrukce, se rekonstruoval. Hosté v něm ale byli ubytováni, uvedl starosta obce Pavol Lukša (Dobrá volba 2016). Majitel podle něj vnitřní úpravy oznámil s tím, že se nebude zasahovat do nosných konstrukcí. Při neštěstí utrpěli tři lidé ve věku 17, 18 a 29 let středně těžká zranění, v objektu bylo v době zřícení stropu dvacet lidí včetně cizinců. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 7 hhodinami

Rozvoj cyklistiky v Brně brzdí hustá doprava. Analýza doporučuje víc stezek

Podíl jezdců na kole v Brně roste, kvalita infrastruktury pro cyklisty je ale nevyhovující. Její rozvoj brzdí také hustá automobilová doprava v centru. Vyplývá to z nové analýzy cyklodopravy města, která navazuje na více než deset let starý generel. Jeho plán na rozšíření cyklostezek město dodnes nenaplnilo. Připravuje proto dokument, který ten z roku 2012 aktualizuje.
včera v 08:00

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včera v 07:46

Tank číslo 23. Růžový osvoboditel, který nikdy neosvobozoval

V socialistickém Československu symbolizoval Velkého bratra z Východu a Pražanům připomínal nejen osvobození od nacistů, ale i pozdější sovětskou okupaci. Objevoval se ve filmech, na plakátech, v básních, dokonce i ve školních čítankách – a po sametové revoluci získal provokativní růžový nátěr. Tank číslo 23, který před 80 lety neosvobodil Prahu, se stal symbolem komunistické propagandy.
včera v 07:00

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
7. 5. 2025
Načítání...