V Pavlově vyroste nový archeopark. Představí život lovců mamutů

Pavlov (Břeclavsko) - Pod Pálavou do roka vyroste nové muzeum. Archeopark představí život lovců mamutů, kteří v oblasti žili před třiceti tisíci lety. Stavební práce začnou v září, teď jsou na místě archeologové a antropologové. Zatím nejzajímavějším nálezem je hlava sošky vyřezaná z měkkého kamene.

Zdroj: Středisko pro paleolit a paleontologii Dolní Věsto Autor: http://paleodv.wordpress.com/archeopark-pavlov/

Do země zatím kopou jen archeologové. Jejich práce je ale signálem toho, že dlouhodobě plánovaná stavba archeologického parku v Pavlově už brzy začne. Stavba bude zapuštěná do země a z terénu bude vyčnívat jen na několika místech. Do prostoru bude přirozeně zakomponované i samotné hradiště.

Netradičnímu pojetí stavby bude odpovídat i uspořádání sbírek. Největším lákadlem bude experimentální archeologie, lidé v expozicích uvidí i kosti mamutů a další nálezy z okolí Pavlova a nedalekých Dolních Věstonic. Podobu nového muzea navrhl architekt Radko Květ.

Lovci mamutů žili před třiceti tisíci lety ve velké části Evropy, osady se rozprostíraly od břehů Atlantického oceánu po ukrajinské stepi a dál na východ. „Klasickým zvířetem té doby byl kůň nebo sob. Tato kultura, které říkáme Gravettien nebo dokonce Pavlovien podle Pavlova, je specializovaná právě na lov mamutů, případně sběr mršin,“ vysvětlil antropolog Jiří Svoboda.

Krajina kolem Pavlova byla pro lov mamutů ideální

Lovci mamutů žili hlavně v tlupách, v době lovu nebo rituálních svátků se ale shromažďovali. Jedno ze sídlišť, kam se pravidelně vraceli, vzniklo i v Pavlově. „Krajina kolem nás je pro lovení mamutů ideální, bylo možné využít nepravidelností v krajině. Z místa, kde stojíme, je navíc i dobrý přehled,“ popsal výhody pavlovské osady Svoboda.

Video V Pavlově vyroste archeopark, představí život lovců mamutů
video

V Pavlově vyroste archeopark, představí život lovců mamutů

Z ulovených zvířat pak lovci zpracovali všechno - maso, kosti, kůže nebo tuk. „Mamut je jako velryba, má opravdu hodně podkožního tuku. Lidé tuto výživu potřebovali,“ dodal Svoboda.

V Pavlově zahájil archeologický výzkum už v 50. - 60. letech minulého století profesor Bohuslav Klíma. „Našel celou plejádu figurek z pálené hlíny, což je výjimečné, je to nejstarší keramika v celosvětovém měřítku,“ řekl antropolog s tím, že takový nález se při letošním zkoumání ještě nepovedl. Při odkrývání sídliště ale už našli například hlavu sošky, kterou lovec mamutů vyřezal z měkkého kamene.

Archeopark má být dalším turistickým lákadlem Mikulovska. Náklady na jeho vybudování dosáhnou bezmála sta milionů korun, většinu částky pokryjí evropské dotace. První návštěvníky by mělo nové muzeum přivítat příští rok v létě.