Vimperský zámek získá NPÚ, slibuje opravu

Vimperk (Prachaticko) – Národní památkový ústav převezme od příštího roku vimperský zámek. Smlouvu o převodu s ním uzavřela Správa NP a CHKO Šumava, pro kterou byla péče o památku příliš nákladná. Protože je dohoda hotová a podepsaná, již nehrozí, že by parková správa zámek raději prodala – tomu se památkáři intenzivně snažili zabránit. Nyní chystají rekonstrukci zámku, začít má již na jaře.

Vimperský zámek vymění majitele již podruhé od roku 1990. Zprvu patřil městu, před dvaceti lety ho ale za 7 milionů korun zakoupila správa Národního parku Šumava jako své sídlo. Nyní je připraven převod na NPÚ. „Od 1. ledna 2015 bude Vimperk definitivně v majetku Národního památkového ústavu,“ řekl ředitel budějovického pracoviště NPÚ Petr Pavelec.

V současnosti je zámek ve špatném stavu, přístupné je pouze muzeum. Objekt dlouho chátral, dovnitř se při deštích valila voda, omítky opadávaly. Památkáři nyní chystají rozsáhlou opravu. Potrvá pět let a vyžádá si přes sto milionů korun, zčásti ji zaplatí správci evropských fondů.

Z historie vimperského zámku:

  • založen jako hrad ve druhé polovině 13. století na místě staršího hradiště
  • mezi lety 1698 a 1948 patřil Schwarzenbergům
  • poslední stavební úpravy jsou z roku 1857
  • od roku 2010 je národní kulturní památkou

Šumavská parková správa přemístila své sídlo ze zámku po pouhých čtyřech letech od nastěhování. Od té doby patřila památka k nepotřebnému majetku. „Naše role je chránit přírodu, není naše role starat se o národní kulturní památku,“ poukázal ředitel Správy NP a CHKO Šumava Pavel Hubený. Správa ale dlouho váhala, jak s ní naložit. Uvažovala i o prodeji, proti kterému se ostře stavěli památkáři. Poslední tři roky ministerstva životního prostředí a kultury řešila převod zámku a s postupnými změnami ministrů i ředitelů parku se měnily plány na jeho využití.