Stát vyjednává o výkupu pozemků v Ležákách

Ležáky - Stát začal vyjednávat o výkupu pozemků na pietním území, kde stávala nacisty vypálená obec Ležáky. Majitelka pozemků Hana Klimková vede se státem spor už řadu let. Část údolí v Ležákách získala v 90. letech 20. století v restituci. Spor začal v roce 1999, kdy se Ležáky staly Národní kulturní památkou.

Ministerstvo kultury vyjednává s právníky Hany Klimkové už několik měsíců. Podrobnosti o průběhu jednání ale obě strany tají, protože - jak uvádějí - jakékoli nedorozumění by mohlo nadějnou situaci pokazit. Ministerstvo kultury ani právník Hany Klimkové se nevyjadřují ani k ceně, za kterou by pozemky stát koupil. Ministerstvo kultury původně za pozemky nabízelo jeden milion korun, majitelka ovšem požadovala desetinásobek. Lze tedy předpokládat, že obě strany hledají kompromis a cenu přijatelnou jak pro stát, tak pro majitelku. Většina lidí z okolí Ležáků považuje to, že tak významnou kulturní památku nemá stát ve svém vlastnictví, za ostudu.

Kvůli neudržovaným pozemkům proti majitelce Pardubický kraj zahájil správní řízení. Rozhodnout by měl do konce listopadu.

Majitelka Hana Klimková vlastní mimo cest a pozemků přímo na pietním území i část lomu a argumentovala tím, že lom má značnou hodnotu. To ale stát odmítal - protože na území Národní kulturní památky se nemůže a nikdy se ani nemohlo těžit.

Spor se vyostřil vloni, kdy stát pohrozil, že pozemky vyvlastní. Důležitou a zřejmě i smírčí roli ale zřejmě sehrál Památník Lidice, který o ležácké pietní území pečuje. Podařilo se obě strany přivést k jednomu stolu a vyvlastňování je tak v tuto chvíli už bezpředmětné. 

O údržbu pozemků se stará Památník Lidice a také obec Miřetice – ovšem pohybují se na hraně českých zákonů. Ty totiž nedovolují investovat veřejné peníze do soukromého majetku. I proto stát o tyto pozemky usiluje. Jde např. o to, kdo bude sekat trávu, prořezávat stromy a celkově pečovat o údolí, totéž se týká i zimní údržby cest. Zároveň bude možné v budoucnu do pietního území investovat. Navíc už by nemohla nastat ani taková situace, že by příští případné spory s majiteli pozemků ohrožovaly dokonce samotné připomínkové akce tak, jak to hrozilo v roce 2012.

Pokud bude majitelka s prodejem souhlasit, může stát klíčové pozemky získat už příští rok. Pro všechny strany by to byla velká úleva a důvod k radosti. Podle informací ČT je majitelka pozemků k jednáním se státem velmi vstřícná. Rodinného majetku se ale samozřejmě nechce vzdát hluboko pod cenou.

Vypálení obce Ležáky

Nacisté Ležáky vypálili 24. června 1942, tedy dva týdny po vyhlazení Lidic, a to v rámci tzv. Heydrichiády. Prakticky celou obec zničili a 52 obyvatel popravili. Vyvražděním Ležáků reagovala německá okupační moc na odhalení vysílačky Libuše, se kterou se výsadkář Jiří Potůček skrýval v místním mlýně. Po zastřelení prchajícího Potůčka obklíčila SS Ležáky, všechny obyvatele odvezla na pardubický zámeček, kde její příslušníci zastřelili 33 dospělých. Jedenáct dětí potom odvezli do plynových komor. Řádění nacistů přežily jen dvě dívenky, sestry Šťulíkovy, které byly poslány na převýchovu. Na místech bývalých domů dnes stojí žulové náhrobky s vytesaným křížem. Pietní území navštěvují hlavně děti v rámci školních výletů a připomínají si tragický osud této osady na Chrudimsku. 

„Odboj se tu začal formovat už v roce 1938 a postupně se skupina rozšiřovala až na pětadvacet členů,“ uvedla v červnu 2014 průvodkyně v ležáckém památníku Hedvika Urbanová. 

Rozkazy o vyhlazení osady vydával i státní tajemník Karl Hermann Frank. Po válce byl popraven, mnozí jiní ale zůstali bez trestu. „Kupříkladu Walter Creger, nazývaný boxer, byl dohledán v roce 1970, 71 a vyslýchán. Nebyl nikdy potrestán. On žil na území západního Německa. Stejně tak Gustav Mikisek - člověk, který vytrhával zlaté zuby na popravišti,“ popsal případy nepotrestaných ležáckých viníků historik Vojtěch Kyncl. Na rozdíl od Lidic nevznikly po válce nové Ležáky. Na místě vypálené osady je pietní místo.

2 minuty
Vyjednávání o výkupu pozemků v Ležákách
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Řidič pomohl zastavit prchajícího cyklistu. Policie nabádá spíše k opatrnosti

Policii ujížděl v pražských ulicích na kradeném kole, byl pod vlivem drog a celostátně hledaný. Honičku ukončil až řidič, který mu v tunelu zabránil v jízdě. Policie ale obecně před podobnými zákroky varuje a nabádá lidi, aby neriskovali vlastní zdraví či majetek. Snažit se pomoci se navíc nemusí vyplatit, úmyslné škody totiž pojišťovny běžně neproplácejí. Připouštějí ale výjimky.
před 3 hhodinami

Nový obchvat Lišova a Štěpánovic odlehčí dopravě o 15 tisíc aut denně

Řidiči mohou od úterního podvečera jezdit po novém obchvatu Lišova a Štěpánovic, kterým se tak denně vyhne až patnáct tisíc aut a tranzitní doprava. To byl hlavní důvod výstavby nové komunikace dlouhé 9,5 kilometru, na kterou se čekalo přibližně 40 let. Konečná cena narostla o 186 milionů korun na 1,16 miliardy kvůli úpravám nekvalitní vytěžené zeminy, uvedl při slavnostním uvedení do provozu generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.
13:31Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Edmundova soutěska v Hřensku se otevírá. Zatím jen zlomku turistů

Edmundova soutěska v Hřensku se tři roky po ničivém požáru poprvé otevírá. Od úterý místním a podnikatelům, od soboty i turistům. Obnoví se také plavba na loďkách. Správci budou každý den vyhodnocovat podmínky a podle nich soutěsku zpřístupní. Návštěvníci, kterých bude denně nanejvýš padesát, si nejdřív musejí koupit vstupenku v informačním centru a před soutěskou si je pak vyzvedne průvodce, který je kaňonem říčky Kamenice dovede do přístavu.
před 10 hhodinami

Studentka v Olomouci našla řadu nezaznamenaných rostlin

Celkem devatenáct druhů rostlin dosud nezaznamenaných v Česku objevila při průzkumu širšího centra Olomouce studentka Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Věra Kafková. Ulice města systematicky mapovala dva roky. Ve své bakalářské práci zaznamenala 324 nepůvodních a 54 ohrožených druhů. Objev tak velkého počtu nových druhů je podle odborníků výjimečný. Za tyto mimořádné výsledky jí Česká botanická společnost udělila Cenu Víta Grulicha za nejlepší floristický nález z území České republiky.
před 12 hhodinami

Tři umělkyně z Mysova Hornu si hrají s významy i s diváky

Za výstavou s možná zvláštním názvem Mysův Horn, již nabízí Galerie Středočeského kraje (GASK), se skrývají tři dámy zvučných jmen: Veronika Bromová, Markéta Othová a Kateřina Vincourová. Všechny se na domácí scéně etablovaly v devadesátých letech, expozice tak, i díky svému pojetí, nabízí zajímavé srovnání.
před 15 hhodinami

Tábory bez elektřiny a internetu mají plno. Komfort děti nehledají

O prázdninové tábory v přírodě bez většího komfortu je zájem. Ročně na ně jezdí kolem dvou set padesáti tisíc dětí. Kapacity mají zaplněné už měsíce dopředu. Podle předsedy České rady dětí a mládeže Aleše Sedláčka je ale důležitý správný výběr. Potvrzuje to i dětský psycholog Petr Davídek. Podle něj je dobře zvolený tábor pro děti přirozenou a hravou formou rozvoje.
včera v 17:20

Podmínka a peněžité tresty. Soud schválil dohody v brněnské bytové kauze

S peněžitými tresty odešli od soudu čtyři lidé obvinění z úplatkářství v korupční kauze týkající se nakládání s obecními byty v Brně. Jednomu z odsouzených soud navíc uložil ještě podmínku. Na trestech se dohodli se žalobcem. ČT to sdělil dozorující státní zástupce Michal Losa. Kauza z loňského dubna se podle médií týká městské části Brno-Řečkovice a Mokrá hora. Tři pachatelé v dohodě o vině a trestu prohlásili, že spáchali trestný čin podplácení, čtvrtý uvedl, že pomáhal při přijetí úplatku.
včera v 12:58

Prudký déšť uvěznil lidi v podzemí Moravského krasu, slanili k nim hasiči

Skupina osmi lidí v neděli v podvečer uvázla kvůli prudkému dešti v podzemní ferratě v Ostrově u Macochy. Na místo ihned vyrazili hasiči i záchranáři. Po příjezdu bylo dle mluvčího hasičů zřejmé, že nikdo není zraněný a lidé se budou schopni za jejich asistence dostat z jeskyně sami. Vyškolený lezec tedy slanil dolů, aby se skupinou lidí navázal kontakt a ve spolupráci s dalšími členy lezeckých skupin jim pomohl dostat se na povrch. Zásah trval asi hodinu, na místě byl i policejní vrtulník. Po vyproštění se členové skupiny dostali do péče záchranářů, všichni ovšem vyvázli bez zranění.
včera v 11:14
Načítání...