Desítky nových obyvatel hlásí ubytovna v Jindřichově Hradci, přišli z východních Čech

Jindřichův Hradec – Některé romské rodiny se z východních Čech začaly stěhovat na jih republiky. Nejvíce jich přibylo v posledním měsíci v Jindřichově Hradci. První desítky lidí se stěhují do tamní ubytovny. Radnice i policisté už přijímají zvláštní opatření. Do okolí škol a parků posílají hlídky.

Jednou z nových obyvatelek ubytovny v Jindřichově Hradci je porodní asistentka Zuzana Dunová, která posledních pět let pracovala jako pokojská. Dříve žila s pěti dětmi na pardubické ubytovně. Po prázdninách přišla o práci i o střechu nad hlavou, proto se přestěhovala do Jihočeského kraje. Zuzana Dunová přestěhování odůvodnila takto: „Člověk si může vybrat, kde chce bydlet. Každý má tu volbu. Takhle to já beru.“

Za měsíční pobyt na ubytovně teď Zuzana Dunová platí devět tisíc korun. Práci hledá, zatím ale úspěšná nebyla. „Když se něco naskytne, tak si tady najdu práci. Jestli ne, tak uvidíme dál,“ dodala Zuzana Dunová. Do Jindřichova Hradce zamířila během posledních dvou měsíců i její rodina. Na život pod novou střechou si pomalu zvykají. Ladislav Duna si například pochvaluje, že má v novém domově hodně kamarádů. 

Podle Zdeňky Šindelářové z městského odboru sociálních věcí úřad zaznamenal, že se přistěhovalo 40 lidí, kteří potřebují jejich pomoc. Obyvatelé jindřichohradecké ubytovny předpokládají, že se tam přestěhují ještě další příbuzní. Kolik jich bude, dnes ale nedokázal nikdo říci.

Obyvatelé jindřichohradecké ubytovny posílají děti do školy, kterou mají jen přes ulici. Na ní je ale silný provoz. Učitel Karel Sláma k tomu uvedl: „Navzdory veškeré osvětě a dopravní výchově pořád je tu velké riziko zranění žáků, kteří jsou tam soustředěni a naprosto nekontrolovatelně přebíhají.“

S docházkou nových žáků učitelé po prvním měsíci žádné problémy nemají. Učitel Karel Sláma ze ZŠ Jarošovská k tomu uvedl: „V poslední době k nám přišlo devět romských žáků, ale mohl bych říct, že zkušenosti nás jako učitelů nejsou nikterak špatné, ti žáci se včlenili do kolektivu poměrně dobře. Ovšem druhá věc je jejich domácí příprava, celkové to zázemí, kde to samozřejmě značně pokulhává, a to se potom promítá i do jejich prospěchu a celkové situace ve škole.“ 

V Jindřichově Hradci teď podle strážníků přibývá drobných krádeží, lidé si na nové obyvatele také stále více stěžují. Proto do terénu posílají hlídky častěji. Podle Luboše Müllera, vrchního strážníka, tam za krátkou dobu městská policie eviduje zhruba deset až dvanáct přestupků a jeden trestný čin. Stanislav Mrvka (ČSSD), starosta Jindřichova Hradce, k tomu uvedl: „Došlo tady k nějakému napadení malých školáků, není to zatím nic zásadního.“

Radnice přijímá zvláštní opatření, plánuje první sérii kontrol v ubytovnách a bude v nich pokračovat. Zvýší také dohled pracovníků odboru sociálních věcí. Starosta dále uložil odboru školství, aby sledoval docházku dětí do školy. Stanislav Mrvka (ČSSD) uvedl: „Zvýšíme bezpečnostní dohled ve spolupráci se státní policií.“ 

Problém je ovšem podle starosty Jindřichova Hradce v tom, že opatření, která město přijímá, mohou být jen v mezích zákona. „My nemůžeme řešit věci pocitově nebo z nějakého jiného nadhledu, ale musíme využívat jenom to, co nám zákon umožňuje,“ dodal starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka (ČSSD).

Jak situaci řešit?

Podle učitele Karla Slámy ze základní školy Jarošovská, který vzdělává nové žáky z jindřichohradecké ubytovny, není cestou jen zvyšovat dohled strážníků: „To není řešení, spíš si myslím, že je chybou to soustřeďování Romů v rámci ubytovny.“ Starosta Stanislav Mrvka (ČSSD) má podobný názor: „Je nejvyšší čas, aby poslanci pohnuli se zákonem, který zamezí podporu takovýchto forem ubytování.“

Noví obyvatelé přišli do jindřichohradecké ubytovny z Pardubic

Jak se ČT podařilo zjistit, početná skupina Romů odešla do jižních Čech z pardubické ubytovny Na Hůrkách, která vznikla z bývalých kasáren. Podle vyjádření tamního údržbáře zlikvidovali předchozí obyvatelé kompletně celé patro. Muselo se tam vymalovat a řadu věcí opravovat, zůstaly po nich například rozkopané dveře a zničený nábytek. Přímo na kameru v ubytovně sice nikdo mluvit nechtěl, ale nájemníci prý v pardubické ubytovně nechali vysoké dluhy.

Podle záznamů pardubických strážníků se ale romští obyvatelé ubytovny většinou nedopouštěli ani rušení nočního klidu, ani výtržností. Lenka Uskobová, mluvčí Městské policie Pardubice k tomu uvedla: „Když už jsme do této lokality byli nuceni vyjíždět, zdaleka ne k případům, kdy pachatelem byl občan romské národnosti, ale byli to jiní obyvatelé této ubytovny.“

V ubytovně v Pardubicích žily desítky Romů. Nakonec odtamtud odešli kvůli porušování provozního řádu. Miroslava Gorelčíková, asistentka prevence kriminality MP Pardubice vysvětlila, co je nasměrovalo z Pardubic do jižních Čech: „Hledali místo, kde by je přijali, a pravděpodobně tam někdo z romské komunity bydlel, takže šli za někým.“

Branislav Štefanča, romský poradce uvedl, že problém je i v neplacení nájmu: „Je to také na straně vždy těch majitelů jak ubytoven, tak i bytů, aby dokázali s těmi rodinami vyjít, aby nájmy nebo poplatky platili, i když je to mnohdy velmi složité.“ 

Odchod většího počtu Romů je v Pardubicích za poslední dobu spíš výjimkou. Řada rodin se snaží hledat bydlení po městě nebo využívají i další ubytovny – jako třeba tu v Češkově ulici.