Tomáš Březina pomohl rozkrýt další lihový byznys

Olomouc – Nejen nelegální obchody s lihem svého bratra, ale třeba i byznys otce a syna Pražanových pomohl rozkrýt Tomáš Březina. Dnes vypovídal u olomouckého soudu v případu tzv. lihové mafie. Detailně popsal zázemí nelegálních obchodů s lihem i rozdělení rolí a přiznal, že o všem věděl. Zároveň zdůraznil, že hodlá napomoci při objasnění trestné činnosti.

„S obžalobou souhlasím. Věděl jsem, že k tomu dochází. Zavázal jsem se ke spolupráci, doznal jsem se k trestné činnosti, má spolupráce ale pokračuje dál. Byl jsem vyslýchán v souvislosti s kauzou Pražanů, usvědčil jsem je z trestné činnosti,“ uvedl Tomáš Březina.

Stanislava Pražana a jeho otce obvinila policie nedávno z daňových úniků za 350 milionů korun. Oba muži podle žalobců spolupracovali s Radkem Březinou. Jména dalších případných Březinových odběratelů u soudu zatím nepadla. Radek Březina je při své výpovědi odmítl uvést s tím, že nechce ublížit dalším lidem. Řekl pouze, že šlo o tři desítky odběratelů a zákazníci byli i na Slovensku. Jména by měl uvést jeho tehdejší blízký spolupracovník Lubomír Kaláč, který prý obchody domlouval. Počítá s tím i jeho obhájce. Obžalovaný získal, stejně jako Tomáš Březina, status spolupracujícího, ke slovu se však dostane až v lednu.

Video U olomouckého soudu vypovídal Tomáš Březina
video

U olomouckého soudu vypovídal Tomáš Březina

V případu tzv. lihové mafie je souzeno osm mužů. Podle žalobce způsobili od roku 1998 při obchodech s nelegálním lihem škodu na daních 6,7 miliardy korun. Mužům hrozí tresty od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců. Praktiky lihové mafie zmapovali Reportéři ČT - podívejte se na reportáž.

Jak kdo vypovídal?

Radek Březina

Radek Březina- první den soudu se rozhodl rozsáhle vypovídat, jeho monolog nakonec trval 14 hodin

- přiznal, že byl hlavou celé skupiny, vše fungovalo na jeho příkaz a líh byl jeho. Tvrdí, že v roce 2003 založil Likérku Drak, byť její jednatel Pavel Čaniga letos v květnu odmítl, že by byl bílým koněm Radka Březiny.

- odmítl uvést jména odběratelů nelegálního lihu, popřel také, že by uplácel celníky. Podle něj nelegální obchody umožnila rutinní práce celníků, z nichž se někteří dali oklamat fiktivní denaturací lihu

- Březina popsal i nehodu jednoho ze svých zaměstnanců. „Byl opilý, spadl do vařící vody, zamotal se do plachty a nemohl vylézt. Uvařil se tam. Policii jsme zavolat hned nemohli, všechny by nás zavřeli. Zavolali jsme ji až další den v noci.“ Tragédie se stala v roce 2000 při filtraci lihu v Ostravě v Mariánských Horách.

Tomáš Březina

Tomáš Březina- bratr Radka Březiny, spolupracující obviněný

- k trestné činnosti se doznal, uvedl však, že jeho role nebyla tak velká, jak se mu přisuzuje. „Nikdy jsem nebyl společníkem bratra. Mrzí mě, že má pozice je vnímána vyšší, než byla. O všem rozhodoval bratr, aktivně si tyto věci hlídal. Byli lidé, kteří to měli v denní náplni práci, pro mě to byla okrajová záležitost, staral jsem se o evidence a vyúčtování. I bratr mi říkal, že mi nic nehrozí,“ uvedl Tomáš Březina

Radek Menšík

Radek Menšík- jednatel společnosti Morávia-Chem

- přiznal, že byl bílým koněm: ačkoliv byl Menšík faktickým šéfem společnosti, veškeré příkazy mu dával Březina. Zpočátku domlouval odběry technického lihu, poté se podílel i na fiktivních denaturacích či hlídání odvozu nelegálního lihu.

- „Kolikrát jsem chtěl z toho už vystoupit. Tím, že firma byla napsaná na mě, měl jsem jistotu, že tam mám ten majetek. Byl jsem blbec. Zpočátku mi to nedocházelo, fungovalo to, pak bylo pozdě z toho vycouvat. Doufal jsem, že to jednou skončí. Kaláč se mi smál, že já z toho nemám nic, že jsem jen bílý kůň,“ dodal Menšík.

Václav David

- měl se podílet na navážení nelegálního lihu

- soudu tvrdil, že jízdy s lihem bral jako práci pro Morávia-Chem, nedokázal však vysvětlit, proč si na jízdy bral dovolenou. Myslel si prý, že vozí destilovanou vodu a jeho nevědomost trvala údajně půl roku. Přiznal, že pouze plnil příkazy, ale vozil s sebou i „50 000 korun na kafe pro policii“.

- „Pan Kaláč mi řekl, že budu jezdit s ním. Kaláč mi dával pokyny, on byl můj přímý nadřízený,“ uvedl David.

Rostislav Hanulík

Rostislav Hanulík- skladník, přiznal, že se podílel na fiktivních denaturacích lihu. Narodila se mu postižená dcera a potřeboval prý práci.

- „Když jsem se dozvěděl, co všechno se kolem denaturací děje a co se děje v Hrobicích, už jsem z toho vystoupit nemohl,“ řekl Hanulík. „Radek Březina dělal vše. Bez něho se líh neudělal, bez něho líh neodjel,“ dodal.

Ivan Kovářík

Ivan Kovářík- správcem nemovitostí Vladimíra Březiny a jeho syna Tomáše se stal od počátku roku 2006, dříve pomáhal například s přípravou areálu ve Stojčíně. „Měl jsem na starosti 11 areálů nebo skladovacích prostor, spadalo pod nás 70 firem, které jsme měli v nájmu,“ vypověděl Kovářík.

- aktuálně je ve vazbě kvůli druhému případu týkajícího se ovlivňování svědků

Tomáš Pantlík

Tomáš Pantlík- jako jediný z obžalovaných se nezodpovídá z krácení daní, ale jen z tajných skladů s lihem, což potvrdil ve své výpovědi i Radek Březina.

- „Každý z obžalovaných na tom nese nějakou vinu, kromě Pantlíka. Ten byl najat na oficiální práci jako manažer nemovitosti, nikdy jsem mu žádnou nelegální činnost nedával a ani se o tom nezmiňoval.“