Velikonoce přinesou příkladně aprílové počasí

Aprílové počasí znamená, že se střídají dešťové srážky, slunečno, ale klidně se mohou objevit i krupky nebo sníh. To všechno se může změnit i v horizontu pouhých několika hodin. A přesně takového počasí se dočkáme o Velikonocích.

Proměnlivost počasí v dubnu je natolik typická, že se slovní spojení aprílové počasí stalo jakousi normou. Někdy bývají jeho projevy výrazné, jindy méně, ale pořád platí, že s ním někdy jen nakrátko musíme na přelomu zimy a léta počítat –⁠ ať už si pod ním představíme rychle se střídající počasí během jednoho dne, nebo výrazné výkyvy teplot z jednoho dne na druhý.

Za vším hledej Slunce

Právě na přelomu ročních období se totiž střídají vpády studeného vzduchu s obdobími lehce teplejšími a slunečnějšími. Důvodů je několik.

Základem je prodlužující se den a fakt, že je Slunce čím dál výše nad obzorem. Tím se zvyšuje intenzita slunečního záření a na zemský povrch ho dopadá mnohem víc než v zimě. Přitom pevnina se ohřívá rychle, ale okolní oceán pomaleji. Tuhle nerovnováhu musí vzduch vyrovnávat, a proto se dává do pohybu. A protože je ten teplý nad pevninou lehčí, stoupá vzhůru a uvolňuje cestu studenému vzduchu z oceánu. Ten je vlhký a nad zemským povrchem získává nestabilitu, kvůli které se tvoří kupovitá oblačnost a s ní i přeháňky, často i sněhové.

Přesně to byl případ minulého víkendu, kdy se počasí rychle střídalo a přeháněk všech možných skupenství bylo v Česku opravdu hodně. V přílivu studeného vzduchu od severozápadu se jejich skupenství lišilo podle nadmořské výšky. A často padaly taky krupky, které se tvoří v oblacích, které mají velmi rychlý vertikální vývoj. 

Neplatí to však vždy. Ne každý duben to totiž umí rozbalit v plné parádě a ve statistikách najdeme i roky, kdy bylo v dubnu počasí nezvykle stabilní. To se stává v případech, že se pevnina ohřívá postupně a pomalu. Pokud naopak díky například minimální oblačnosti je přísun slunečních paprsků výrazný, bývají pak vpády studeného vzduchu citelnější a výrazného aprílového počasí si pak užíváme i delší dobu. 

Duben má z celého roku nejnižší tlak

Obecně platí, že duben je také měsícem s nejnižším průměrným tlakem vzduchu. Častěji se proto u nás vyskytují tlakové níže, což výše popsané dynamice projevů počasí jedině nahrává.

Typické jsou cyklony, které putují z Islandu přes Skandinávii dál na východ a zasahují i do počasí ve střední Evropě. Někdy jsou hlubší, jindy jen málo výrazné, ale vždycky přinášejí proměnlivé počasí. A to jak mezi jednotlivými dny (interdiurní), tak i v intervalech minut či hodin.

Interdiurní změna maximální denní teploty v roce 2015 (průměr pro ČR)
Zdroj: ČHMÚ

Střídání počasí v řádu dní i pouhých hodin

V tlakových nížích se počasí proměňuje ze dne na den. Tato interdiurní proměnlivost základních meteorologických prvků, jako je teplota, oblačnost, sluneční svit, dohlednost a srážky, je způsobena častými přechody front. Ty se pohybují tím rychleji, čím hlubší jsou tlakové níže, se kterými jsou spojeny.

A přímo s tím souvisí změny počasí během jednoho dne, tedy rychlé střídání například slunečné oblohy se zamračenou. Tato proměnlivost v řádu minut či hodin je typická pro takzvané zadní strany tlakových níží, kdy se do jejich týlu dostává chladný a vlhký vzduch a v něm se tvoří ony zmiňované kupovité oblaky s přeháňkami.

Velikonoce budou příkladné

Letošní Velikonoce nabídnou oba typy „aprílovosti“. Zatímco ve čtvrtek bude ještě přes 20 °C, Bílá sobota bude někde i o víc než 15 stupňů chladnější. A přinese i onu proměnlivost v řádu hodin či minut – mraky se na obloze budou rychle střídat a přeháňky budou sněhové nad 600 metrů, ráno se sněhové vločky můžou dokonce na severu a severovýchodě Česka objevit i v nižších polohách.

Přitom nedělní a pondělní ráno bude mrazivé – minima budou nejnižší v údolích, tam bude v neděli ráno i kolem -5 °C. Maxima se pak nedostanou nad 13 °C.

Mrazy ve vegetačním období

Čím pomalejší je ohřívání pevniny slunečními paprsky, tím méně výrazné jsou změny vpádů studeného a vlhkého vzduchu. Někdy to ale přijít musí a je dobře, když se to děje ještě v době, kdy příroda není ve fázi, že by jí chladné počasí mohlo ublížit. Vykvetou-li po kratší a teplejší zimě stromy dříve, mohou je mrazy spálit už v dubnu – ani se nedočkají obávaných květnových zmrzlých mužů.

Letos s nimi musíme počítat kromě Velikonoc ještě taky v úterý. Pak se bude oteplovat. Ale jistotu, že se znovu nevrátí, třeba na začátku května, mít nemůžeme. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Chladné počasí vydrží i o víkendu

Chladné počasí s malým množstvím srážek zůstane v Česku i o víkendu, teploty se dostanou jen mírně nad patnáct stupňů Celsia a v noci může mrznout. V sobotu by mohlo na horách sněžit. Počátek příštího týdne velkou změnu nepřinese, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 12 hhodinami

Dopady změny klimatu jsou stále intenzivnější, adaptace pokulhává

Změny klimatu se mohou projevovat růstem průměrné teploty, častějším suchem, vlnami horka nebo naopak povodněmi či jarními mrazíky. Nižší teploty mohou kvůli dřívějšímu nástupu jara uškodit vegetaci na polích, v sadech či na zahrádkách. Podle zprávy, kterou ve středu projednala vláda, jsou tyto projevy průkaznější než dřív a dopady intenzivnější. Adaptační opatření jsou ale podle analýzy v některých oblastech stále okrajovým tématem a závisí na penězích z evropských fondů.
před 13 hhodinami

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025

Teploty během týdne jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia

Česko má před sebou chladnější týden. Odpolední teploty jen výjimečně překročí patnáct stupňů Celsia. V noci budou klesat i k nule, v úterý a ve středu ráno hrozí četné přízemní mrazíky. Srážek nebude mnoho, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
5. 5. 2025

Contrails mají zřejmě silný vliv na klimatické změny

Stopy za letadly někdy na obloze vydrží celé hodiny. Vede to nejen ke vzniku nesmyslných konspiračních teorií o takzvaných chemtrails, které by měly cíleně měnit počasí, ale zejména k reálným dopadům na klima. Vědci teprve začínají chápat, jak silné tyto dopady jsou a jak ovlivňují lidské životy.
4. 5. 2025

Bouřky v Česku působily problémy. Na Ústecku zasáhl turisty blesk

Bouřky v sobotu odpoledne působily problémy na některých místech Česka, zejména na severovýchodě Moravy. Ve Zlínském kraji hasiči zasahovali u 26 událostí. Nejvíce jich bylo na Kroměřížsku a Holešovsku. Šlo o stromy spadlé na komunikace, automobily či elektrické vedení a také poškozené střechy, informoval mluvčí hasičů Pavel Řezníček. V Tisé na Ústecku zasáhl dva turisty blesk. Muž s vážným zraněním skončil v ústeckém traumacentru, ženu se středně těžkým zraněním převezli záchranáři rovněž do ústecké nemocnice.
3. 5. 2025

V sobotu hrozí v části země silné bouře, přívalový déšť a kroupy

V sobotu odpoledne hrozí na severu Čech a později také na východě země ojediněle silné bouřky. Mohou je doprovázet přívalové deště, krupobití a nárazy větru. Výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle něj lokálně hrozí zatopení sklepů a podchodů, případně také rozvodnění malých toků.
2. 5. 2025Aktualizováno2. 5. 2025

Po horkém pátku a sobotě se prudce ochladí

Česko čekají v pátek teploty až 28 stupňů Celsia, o víkendu ale přijde výrazné ochlazení a v neděli už bude maximálně 17 stupňů. Pouze na jihovýchodě Moravy by mohly teploty dosahovat 19 stupňů. Přijde také déšť. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
1. 5. 2025Aktualizováno1. 5. 2025
Načítání...