Deště zvedly v podhůří Beskyd hladiny řek. V Moravskoslezském kraji zasahovali hasiči

Poslední zářijový víkend je v Česku deštivý. Ve Zlínském a Moravskoslezském kraji lijáky zvedly hladiny řek. Druhý stupeň panoval dle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na Bystřičce. Večer už ale na žádném toku druhý stupeň nepanoval. První stupeň pak platil na třech řekách ve Zlínském kraji. Na Opavsku nebo v Ostravě zasahovali hasiči, odčerpávali hlavně sklepy.

S koncem teplého září do Česka přišly deště. Teploty v následujícím měsíci budou výrazně nižší, ráno se objeví i přízemní mrazíky. Vyplývá to z dlouhodobého výhledu, který vydal Český hydrometeorologický ústav. Podle něj bude deštivé počasí trvat až do konce měsíce. 

V platnosti byla od pátku výstraha před vydatnými srážkami, ve Zlínském a Moravskoslezském kraji některé toky nabyly první, respektive druhý stupeň povodňové aktivity. Povodňovou výstrahu ale ČHMÚ nevydal. 

S výhledem počasí definitivně končí léto. „Týdenní maximální teploty by se měly pohybovat zpočátku většinou kolem 16 stupňů Celsia, postupně kolem 12 stupňů, minimální zpočátku většinou kolem 7 stupňů Celsia a v závěru období až kolem 2 stupňů,“ napsali meteorologové.

8 minut
Studio ČT24: Počasí
Zdroj: ČT24

Moravskoslezští hasiči čerpali vodu ze sklepů a lagun

Silný déšť zaměstnal hasiče v Moravskoslezském kraji. Museli především čerpat vodu ze sklepů i vzniklých lagun. Od půlnoci do sobotního odpoledne měli téměř šest desítek výjezdů. Zásahy se obešly bez výrazných škod či zranění.

„Ve většině případů se jednalo o čerpání vody jak ze sklepů, tak z lagun, jejichž rostoucí hladina ohrožovala obydlí. Hasiči na několika místech usměrňovali vodu tekoucí z polí pytli z písku či jinými improvizovanými prostředky,“ uvedl mluvčí hasičů Jakub Kozák. Pomáhali takto například v Ostravě-Petřkovicích nebo v Darkovicích na Opavsku.

Mluvčí dodal, že po poledni se situace začala uklidňovat. Déšť v regionu ustal. Hasiči čistili silnice od nánosů bahna a rovněž odstranili několik spadlých stromů či uvolněné plechy na střechách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
včera v 12:03

Před víkendem dorazí déšť a silné bouřky, na východě platí výstraha

Po deštivém konci pracovního týdne se o víkendu v Česku vyjasní. V noci na neděli ale hrozí četné přízemní mrazíky. Přes den se teploty vyšplhají až na 18 stupňů Celsia, v příštím týdnu by se pak měly vrátit nad hranici dvaceti stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Pro východní polovinu republiky platí pro čtvrtek výstraha před silnými bouřkami, a to až do 22. hodiny. Místy může spadnout až 30 milimetrů srážek, při opakovaných bouřkách výjimečně i kolem 50 milimetrů.
včera v 07:58

Za „aprílové počasí“ může rozdílnost teplot povrchu pevniny a moře

Duben je měsíc, ve kterém se na našem území můžou objevit jak dny, ve kterých počasí připomíná ještě uplynulou zimu, tak naopak dny, kdy se už o slovo hlásí blížící se léto. Ostatně proměnlivosti dubnového počasí si všímá i nejedna lidová pranostika. Za všechny zmiňme například tuto: „V tomto měsíci jest obyčejně mnoho silných větrů, nato hned sníh, déšť, kroupy, slunečnost, a proto stále proměnitelné povětří, že se sotva v celém roku takové nalézá“. Proč je tedy právě dubnové počasí tak proměnlivé a nestálé?
23. 4. 2025

Část Česka zasáhnou bouřky, v týdnu slunce vystřídá ochlazení

Část jižních Čech, Českomoravskou vrchovinu a západ Jihomoravského kraje zasáhnou v pondělí odpoledne silné bouře. Hrozí přívalové srážky, krupobití a silný vítr. První polovina týdne bude v Česku spíše slunečná. Ve čtvrtek se ale zatáhne a od pátku se ochladí. O víkendu už by na horách dokonce mohlo sněžit. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
21. 4. 2025Aktualizováno21. 4. 2025

Vysočinu a jihozápad Moravy mohou v pondělí zasáhnout bouře

Na Velikonoční pondělí mohou odpoledne a večer Vysočinu a jihozápad Moravy zasáhnout výraznější bouře. Objevit by se mohla i takzvaná supercela, což je silná bouře rotující kolem své osy. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V neděli by v Česku mělo být většinou jasno nebo polojasno.
20. 4. 2025

Deště zmírnily sucho, zemědělci ale potřebují více vláhy

Deště během posledních dvou dnů udělaly radost zemědělcům. Ještě v první polovině týdne někteří odkládali sadbu kvůli suchu, teď se situace zlepšila. A snížilo se také nebezpečí požáru v lesích. Pršelo prakticky všude, na některých místech Plzeňského kraje to bylo dokonce až dvacet milimetrů srážek. Aby ale letošní úroda byla kvalitní, potřebují farmáři dostatek vláhy i v dalších týdnech.
19. 4. 2025

Extrémní počasí si v Itálii a Francii vyžádalo několik mrtvých

Nepříznivé počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé. V severní Itálii zahynuli otec se synem, jejichž auto strhla přívalová voda, ve Francii pak zemřel člověk, kterého ve čtvrtek zasypala lavina, napsala v pátek agentura AFP. Do Itálie se přihnal i silný vítr a zřejmě způsobil zřícení turistické lanovky nedaleko Neapole. Pád si vyžádal čtyři oběti.
18. 4. 2025Aktualizováno18. 4. 2025

Po víkendovém ochlazení se na Velikonoční pondělí oteplí

O prodlouženém velikonočním víkendu se mírně ochladí. Zatímco ve čtvrtek ještě teploty vystoupí až k 27 stupňům Celsia, v pátek a v sobotu se budou držet většinou do dvaceti stupňů. Občas zaprší a ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
17. 4. 2025
Načítání...