I v sobotu Česko zasáhnou bouřky. V pátek napadlo nejvíc vody na Choceňsku

4 minuty
Události: Škody po bouřkách
Zdroj: ČT24

Po pátečních prudkých bouřkách bude v Česku pršet i v sobotu. Nízké nebezpečí bouřek podle Českého hydrometeorologického ústavu hrozí v sobotu odpoledne na celém území republiky kromě Moravskoslezského kraje a severu Olomouckého kraje. V neděli už by počasí mělo být klidnější.

V pátek se bouřky začaly tvořit na severu a severovýchodě země. Postupně se přesunuly do pásu mezi severozápadem Čech a jihovýchodem Moravy. Přes noc pak srážky slábly.

Úhrny srážek se hodně lokálně lišily. Nejvíce vody, 78 milimetrů, napadlo na Choceňsku, většina z toho spadla bějem pouhých čtyřiceti minut. Hodně pršelo také v Praze. Někde řeky překročily první stupně povodňové aktivity.

Například u Bystřice nad Pernštejnem evakuovali kvůli stoupající hladině říčky Bystřice hasiči po bouřce v pátek večer 46 dětí a šest dospělých z letního tábora. Zázemí táborníci našli v základní škole v Bystřici, sdělila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

Problémy byly i v dopravě - především na železnici. Voda po přívalovém dešti zaplavila trať mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí. Vlaky se zastavily taky mezi pražským Smíchovem a Radotínem. Provoz je už v obou případech obnovený.

V jihočeských Volarech zase tekla v pátek večer po bouřce s přívalovým deštěm voda v ulicích, zaplavila sklepy a přízemí některých rodinných domů. V nejnižším bodě podle místních lidí protékalo městem i tři čtvrtě metru vody. Asi hodinu po dešti opadla a silnice byla znovu průjezdná, řekl starosta Vít Pavlík. Pracovníci technických služeb od rána v ulicích uklízejí.

Na Přerovsku bouřka v pátek poničila zemědělskému družstvu v Kokorách 16 chmelnic, vzniklá škoda se odhaduje na dvacet milionů kroun. Podle předsedy ZD Kokory Vladimíra Lichnovského jde o zhruba desetinu celkové plochy chmelnic, které největší producent chmele v regionu spravuje. Pohroma přišla týden před zahájením sklizně, kdy jsou porosty nejtěžší. Následky bouřky odstraňují i na ostatních místech v Olomouckém kraji.

„Zrovna u toho sedíme. V Nelešovicích nám spadly dva hektary a v Kokorách to je 14 hektarů. Při bouřce tady spadlo 45 milimetrů srážek během půl hodiny a do toho byl silný vítr. Tou tíhou vody a větrem, který se do narostlých porostů opřel, to lehlo. Spadly nám nové chmelnice, ten vítr byl tak silný, že spadlo i to, co by nikdy nespadlo. Pětačtyřicet milimetrů je moc, je to 4,5 kýblů na každý metr čtvereční. Když vylijete takové množství kýblů po celé ploše stovek hektarů, je to nepředstavitelné množství,“ uvedl Lichnovský.

Podle něj jde o jednu z největších pohrom, které družstvo za poslední roky postihlo. Škody budou v sobotu na chmelnicích mapovat zástupci pojišťovny, v úterý by měli nastoupit najatí pracovníci, kteří budou muset nejprve ostříhat dráty, poté se budou postupně likvidovat sloupy a ostříhávat révy, které se musejí vyvézt.

Následky bouřky odstraňují hasiči stále i v nedalekých Čelechovicích, které leží mezi Kokorami a Nelešovicemi. „Až do večera budeme odstraňovat následky lokální průtrže mračen. Z okolních mnohadesítekhektarových polí to spláchlo bahno. Máme nasazenu těžkou mobilní požární techniku, pracují profesionální i dobrovolní hasiči a dobrovolníci,“ řekl mluvčí hasičů Radek Buryánek. Bahno zaplavilo nejen ulice, ale dostalo se i do zahrad a sklepů. 

Páteční přívalové srážky v Olomouckém kraji zaměstnaly hasiče hlavně v okresech Olomouc, Přerov a Šumperk. Evidovali zhruba pět desítek událostí, šlo hlavně o odstranění spadlých stromů a čerpání sklepů.

Další srážky

V sobotu se situace prakticky nezměnila a bouřky hrozí na celém území kromě severovýchodu. Neměly by však už být tak silné, i když mohou přinášet kroupy. Meteorologové očekávají srážky kolem čtyřiceti milimetrů.

Počasí – výstraha před bouřkami
Zdroj: ČT24

V neděli může déšť doznívat i po ránu, nejspíš na jihozápadě Čech. Přes den už bude převládat polojasná a jasná obloha. Odpoledne na jihozápadě Čech a východě republiky může zase pršet.

Má se také oteplit. Ze sobotních 23 až 27 stupňů Celsia teplota zřejmě vyšplhá v neděli až na 29 stupňů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Počasí

Nová studie objasnila vliv masivního výbuchu sopky na výkyvy v počasí

Erupce sopky Hunga Tonga–Hunga Ha’apai (HT), která se odehrála 15. ledna 2022, byla naprosto jedinečnou a bezprecedentní událostí ve známých dějinách. Podle studie zveřejněné před pár dny v prestižním mezinárodním časopise, na které se podílel i český klimatolog Aleš Kuchař, způsobil tento jev mimo jiné i prodloužená období nízkých teplot v Evropě během následující zimy a jara.
24. 4. 2025

Před víkendem dorazí déšť a silné bouřky, na východě platí výstraha

Po deštivém konci pracovního týdne se o víkendu v Česku vyjasní. V noci na neděli ale hrozí četné přízemní mrazíky. Přes den se teploty vyšplhají až na 18 stupňů Celsia, v příštím týdnu by se pak měly vrátit nad hranici dvaceti stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu. Pro východní polovinu republiky platí pro čtvrtek výstraha před silnými bouřkami, a to až do 22. hodiny. Místy může spadnout až 30 milimetrů srážek, při opakovaných bouřkách výjimečně i kolem 50 milimetrů.
24. 4. 2025
Doporučujeme

Za „aprílové počasí“ může rozdílnost teplot povrchu pevniny a moře

Duben je měsíc, ve kterém se na našem území můžou objevit jak dny, ve kterých počasí připomíná ještě uplynulou zimu, tak naopak dny, kdy se už o slovo hlásí blížící se léto. Ostatně proměnlivosti dubnového počasí si všímá i nejedna lidová pranostika. Za všechny zmiňme například tuto: „V tomto měsíci jest obyčejně mnoho silných větrů, nato hned sníh, déšť, kroupy, slunečnost, a proto stále proměnitelné povětří, že se sotva v celém roku takové nalézá“. Proč je tedy právě dubnové počasí tak proměnlivé a nestálé?
23. 4. 2025

Část Česka zasáhnou bouřky, v týdnu slunce vystřídá ochlazení

Část jižních Čech, Českomoravskou vrchovinu a západ Jihomoravského kraje zasáhnou v pondělí odpoledne silné bouře. Hrozí přívalové srážky, krupobití a silný vítr. První polovina týdne bude v Česku spíše slunečná. Ve čtvrtek se ale zatáhne a od pátku se ochladí. O víkendu už by na horách dokonce mohlo sněžit. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
21. 4. 2025Aktualizováno21. 4. 2025

Vysočinu a jihozápad Moravy mohou v pondělí zasáhnout bouře

Na Velikonoční pondělí mohou odpoledne a večer Vysočinu a jihozápad Moravy zasáhnout výraznější bouře. Objevit by se mohla i takzvaná supercela, což je silná bouře rotující kolem své osy. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V neděli by v Česku mělo být většinou jasno nebo polojasno.
20. 4. 2025

Deště zmírnily sucho, zemědělci ale potřebují více vláhy

Deště během posledních dvou dnů udělaly radost zemědělcům. Ještě v první polovině týdne někteří odkládali sadbu kvůli suchu, teď se situace zlepšila. A snížilo se také nebezpečí požáru v lesích. Pršelo prakticky všude, na některých místech Plzeňského kraje to bylo dokonce až dvacet milimetrů srážek. Aby ale letošní úroda byla kvalitní, potřebují farmáři dostatek vláhy i v dalších týdnech.
19. 4. 2025

Extrémní počasí si v Itálii a Francii vyžádalo několik mrtvých

Nepříznivé počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé. V severní Itálii zahynuli otec se synem, jejichž auto strhla přívalová voda, ve Francii pak zemřel člověk, kterého ve čtvrtek zasypala lavina, napsala v pátek agentura AFP. Do Itálie se přihnal i silný vítr a zřejmě způsobil zřícení turistické lanovky nedaleko Neapole. Pád si vyžádal čtyři oběti.
18. 4. 2025Aktualizováno18. 4. 2025

Po víkendovém ochlazení se na Velikonoční pondělí oteplí

O prodlouženém velikonočním víkendu se mírně ochladí. Zatímco ve čtvrtek ještě teploty vystoupí až k 27 stupňům Celsia, v pátek a v sobotu se budou držet většinou do dvaceti stupňů. Občas zaprší a ojediněle se mohou vyskytnout i bouřky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
17. 4. 2025
Načítání...