Radikalizace Demokratické strany je očividná věc, komentuje Fištejn spor mezi Trumpem a kongresmankami

Americký prezident Donald Trump neposlal demokratické kongresmanky do „země původu“ kvůli barvě pleti, ale kvůli jejich radikálním výrokům kritizujícím Spojené státy. V Událostech, komentářích tak hodnotil washingtonskou slovní přestřelku publicista Jefim Fištejn. Podle něj svou radikalizaci nepopírá ani sama Demokratická strana. Novinářka Reflexu Veronika Bednářová si myslí, že Trumpovy výroky jsou součástí ideové kampaně – a političky podle ní mají v některých věcech pravdu.

Video Události, komentáře
video

Fištejn: Americká Demokratická strana se radikalizuje

Trump doporučil čtyřem demokratickým poslankyním (Ayanně Pressleyové, Alexandrii Ocasiové-Cortezové, Ilhan Omarové a Rashidě Tlaibové), aby se vrátily do zemí původu, když se jim v USA nelíbí, přičemž tři z žen se narodily v USA. Jeho výroky odsoudila i Sněmovna reprezentantů a v Kongresu vedly i k neúspěšnému pokusu o spuštění impeachmentu.

„Pokud budeme slovo rasismus používat ve slovníkovém významu, tak to rasisticky vůbec nevnímám, mimochodem jedna z těch žen je bílá Portoričanka. Od kdy jsou Španělé nebo Fidel Castro pokládáni za barevné?“ poznamenal v Událostech, komentářích publicista Fištejn.

O barvu pleti podle něj nešlo. „Neposílal je domů kvůli barvě, on je domů posílal proto, že jsou to poslanci Sněmovny reprezentantů, kteří podle svých vlastních slov mají velké výhrady k Americe a k tomu, jak funguje,“ upozornil komentátor.

Šéf Bílého domu ženy označuje za radikální stoupenkyně levice. „Jsou nenávistnice Ameriky a netají se tím. Ony samy se prohlašují za demokratickou socialistickou frakci Demokratické strany, čili krajní levici v rámci této strany,“ podotkl Fištejn s tím, že jedna z žen podle něj na Twitteru kupříkladu uvedla, že více záleží na pokroku než na pravdě.

„Trump je prostořeký člověk, který seká, volí pro to jednoduché věty, srozumitelné většině Američanů,“ vysvětluje komentátor. Spojené státy jsou podle něj značně rozdělené. „Radikalizace Demokratické strany je očividná věc, dokonce to vykládají jako pozitivní věc, že chtějí demokratický socialismus,“ řekl komentátor.

Příliš radikální jazyk

Podle Bednářové jde ale spíše o „soustavný cyklus výroků Trumpa v posledních pětadvaceti letech a součást kampaně“. Novinářka jeho výroky o kongresmankách za rasismus považuje. „Už v knize v 90. letech tvrdí, že by byl nerad, aby černošští muži sahali na jeho peníze, že by chtěl, aby na ně sahali jen malí muži s jarmulkami. Pak jsou tu nechvalně známé výroky, že Mexičané jsou násilníci,“ připomněla.

Jedna z političek kritizovaných Trumpem zase mluvila o koncentračních táborech USA u hranice s Mexikem. „Rétorika samozřejmě houstne na obou stranách, je pravda, že někdy používají příliš radikální jazyk. Ten výrok je svým způsobem příliš agresivní, ale myslím, že ta čtveřice má v některých věcech pravdu. Třeba agentura se snaží vyhošťovat lidi, kteří jsou v USA pětadvacet i více let a kteří jsou více méně naháněni,“ uvedla novinářka Reflexu.