Pojar: Čím víc budou islamisté v Iráku vytlačováni z měst, tím častěji budou útočit

Nedělní bombový útok sebevražedného atentátníka v Bagdádu si vyžádal nejméně 250 obětí. K nejkrvavějšímu útoku od americké invaze v roce 2013 se přihlásil Islámský stát. Přestože slaví irácká armáda v tažení proti této islamistické organizaci dílčí úspěchy, k podobným útokům bude podle bezpečnostního analytika Tomáše Pojara docházet i nadále, a to hlavně v místech, která jsou pod kontrolou bagdádského režimu. Tomáš Pojar byl hostem Zuzany Tvarůžkové v Interview ČT24.

Video Interview ČT24
video

Tomáš Pojar v Interview ČT24

Bagdád se snaží vzpamatovat po smrtícím útoku. Podobné útoky evidentně neustávají. Je to jasný důkaz toho, že předejít podobným teroristickým činům je složitější, než se může zdát?

Je to složité. Je pravda, že v mnoha zemích se více teroristických útoků nepodaří, protože jsou předem zmařeny. Nevím, jaká je statistika přímo v Iráku, ale lze očekávat, že do té doby, než bude Irák stabilní zemí, což hned tak nebude, tak bude docházet k dalším teroristickým útokům. Irák je v dlouhodobé válce, v zásadě v občanské válce, a také ve válce s Islámským státem. Čím více je Islámský stát zatlačován v poušti, vytlačován z jednotlivých měst, tak tím více se bude snažit udeřit v místech, která jsou pod kontrolou nebo do určité míry, zdánlivě, pod kontrolou bagdádského režimu.

Irák oznámil úspěch v boji s Islámským státem, když vítězil ve Falludži. Teď oznámil, že se chystá na dobytí Mosulu. Jak se dá vysvětlit, že když se vojenské síly odhodlají a rozhodnou, přináší to jisté úspěchy?

Jedna věc je dobýt města, na což samozřejmě potřebujete obrovské síly jak vlastní irácké armády na místě, tak letecké podpory, zejména od Spojených států. Zároveň je to dobytí města, kdy z toho města prakticky nic nezbyde. Druhou věcí je udržet místo pod kontrolou. Protože tam žijí sunnité a dobývají je většinou šíité a Američané ze vzduchu. Dlouhodobě udržet ta města pod kontrolou a v klidu, na místě zavést pořádek a vybudovat místní bezpečnostní složky, které budou mít loajalitu místních občanů, to je daleko složitější. Není náhodou, že zrovna Fallúdža byla dobytá v posledním desetiletí nebo v posledních patnácti letech třikrát a byly to skutečně jedny z nejtěžších bojů.
Dobytí Mosulu bude pravděpodobně složitější, protože to je větší město. Ale i dobytí Mosulu je možné. Musíte mít patřičné odhodlání, patřičné množství informací, patřičné síly a samozřejmě potřebujete leteckou podporu, kterou v tuto chvíli nemůže dodat nikdo jiný, než Spojené státy.