Nová bilance: Útoky v Bagdádu stály život více než 200 lidí

Při dvou teroristických útocích v Bagdádu zemřelo podle nové bilance o víkendu přes 200 lidí, uvedla AFP. Nejtragičtější následky měl atentát, při kterém v noci na neděli vybuchlo mrazírenské auto v rušné obchodní čtvrti Karráda. Exploze zabila nejméně 213 lidí. Další tři stovky osob utrpěly zranění. K útoku se přihlásil Islámský stát.

Útok v Bagdádu
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Útok v Karrádě je druhým nejhorším teroristickým útokem v dějinách země a zároveň vůbec nejtragičtějším atentátem od odchodu amerických vojsk v roce 2011. Ve světovém měřítku se zapsal počtem obětí jako šestý nejhorší útok.

Lidé do čtvrti přišli nakupovat před koncem muslimského postního svátku ramadán. „Bylo to jako zemětřesení. Už jsem odcházel se svým zbožím domů, když jsem zahlédl ohnivou kouli a zaslechl velký výbuch,“ popsal výbuch pouliční prodavač Karím Sami. Místo větší exploze bylo těžce poničené, budovy s obchody zůstaly ohořelé.

Video Útoky v Bagdádu nepřežilo přes 200 lidí
video

Útoky v Bagdádu nepřežilo přes 200 lidí

Zatímco AFP hovoří o 213 mrtvých, server stanice BBC píše o 165 obětech, agentura Reuters o 147 a agentura AP o 149 mrtvých. Všechna média však shodně upozorňují, že úřady vedou několik desítek osob mezi pohřešovanými a že počet obětí může stoupnout i vzhledem k tomu, že řada zraněných je v kritickém stavu.

Teroristé podle amerického střediska pro sledování islamistických portálů SITE uvedli, že šlo o akci sebevražedného útočníka namířenou proti šíitům. Při jiném útoku v irácké metropoli ve stejný den zemřelo dalších pět lidí.

IS před začátkem ramadánu vyzval své příznivce a bojovníky, aby postní měsíc využili k intenzivnějším útokům. Radikálové kromě Bagdádu udeřili také v Jemenu, Turecku, Jordánsku nebo Libanonu.

Více obětí než nedělní atentáty měly jen čtyři koordinované sebevražedné útoky proti náboženské komunitě jezídů v Kahtaníji, Adnaníji a Tal Azíru blízko města Sandžak v provincii Ninive, v srpnu 2007 při nich zemřelo téměř 800 lidí.

Irácké armádě se v poslední době podařilo radikály z IS vyhnat z některých jejich bašt. Po Ramádí osvobodili iráčtí vojáci s podporou šíitských milic nedávno také Fallúdžu, která leží jen asi 50 kilometrů západně od Bagdádu. IS má ale stále pod kontrolou druhé největší irácké město Mosul.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Teroristický útok v Bagdádu