Zamyšlení k 70. výročí smrti T.G.Masaryka

O smutečním týdnu mezi Masarykovou smrtí a pohřbem budu mluvit ve své nedělní relaci. Je mi však líto nevyužít náhody, která kulaté sedmdesáté výročí Masarykova odchodu umístila na den mých pravidelných zamyšlení na konci týdne. V pondělí jsem sledoval zajímavou televizní besedu za účasti pánů Opata, Cepla a Velka a za spoluúčinkování Václava Havla, Václava Klause, Ivana Medka a Petra Placáka. Kromě obvyklého stesku, že to bylo vysíláno dost pozdě v noci a na méně sledovaném okruhu, mám také pocit, že jen pomalu se začíná mluvit i o věcech, o nichž se celá desetiletí v duchu vytvořené masarykovské legendy nemluvilo, a že o některých věcech se nerado mluví i dnes.

Především by stálo za zamyšlení, proč právě T.G.Masaryk se ve svém životě ocitl na zcela krajních polohách obliby českého národa. Nejdříve jako vyvrhel, ať už kvůli Rukopisům nebo hilsneriádě, podruhé jako božský tatíček, poslaný tomuto národu přímo z nebe. Právě tyto extrémy svědčí o dvou věcech. Jednak o velikosti a síle Masarykovy osobnosti, jednak o vrtkavosti povahy lidí, těch českých možná zvláště, kteří i ve své jediné generaci dovedou takto o 180 stupňů otočit názor na tutéž, přece jen mnohem pomaleji proměnnou osobnost. Čímž ovšem naznačuji, že i sám Masaryk se během času měnil. Vždy však spíše pod vlivem nečekaných okolností, mnohem méně ve svých postojích mravních. Ve svém pozdním věku například ustoupil z přísných zásad, které mu zřejmě vštípila jeho puritánská žena Charlotta a jež pak vtělil do ostré kritiky Johanna Wolfganga Goetha v některých pasážích své knihy Naše nynější krize z devadesátých let 19. století. Šlo v podstatě o původní dosti nereálná Masarykova paradigmata, aby pohlavní život sloužil pouze k plození dětí, jinak aby se ho lidé odříkali. O striktním zachovávání monogamie, a to i po smrti manželky, ani nemluvě.

V záležitostech politických, pod vlivem okolností spjatých se svévolným rozhodnutím císařského Rakousko-Uherska a Německa o vypovězení první světové války, Masaryk také poměrně rychle pozměnil svůj původní názor o nutnosti federace svobodných národů v Evropě a stal se paradoxně hlavou malého státu, který by ovšem byl přespříliš malý, kdyby byl jen český, a tak byl rozšířen i o Slovensko, jakožto stát Československý. Vzhledem k četným menšinám na jeho území bylo nutné prohlásit majoritní obyvatele tohoto státu za národ československý.

A tady už se začaly kupit různé omyly, které časem znovu a znovu potvrzovaly, že Masarykova původní verze o federaci svobodných národů byla, aspoň teoreticky, patrně správnější. Ostatně Masaryk sám se v posledních letech života k této své dávné tezi vracel. Také ve zmíněné televizní diskusi se hned na začátku právě tato Masarykova myšlenka zdůrazňovala a překvapivě se o ní s uznáním vyslovil současný prezident Václav Klaus.

Hodně se také zapomíná, že nebýt T.G.Masaryka sotva by se kdy součástí Československa stala Podkarpatská Rus. Tuto historii podrobně popisuje Ferdinand Peroutka ve svém Budování státu. Všechno začalo v Americe. Představitel tamějších Rusínů profesor Žatkovič ještě před definitivním poválečným dělením Evropy přemýšlel o tom, do jakého nového útvaru umístit svůj malý svébytný národ, který nepatří ani k Ukrajincům ani k Bělorusům. Možnosti volby v nejbližším okolí nebyly příliš vábné a právě zde rozhodla osobnost T.G.Masaryka, jejíž velikost profesor Žatkovič z osobního poznání správně odhadl. Je ovšem sporné, zdali i toto rozhodnutí bylo správné. Ani o tom se v televizní diskusi nemluvilo. Jistě, Československý stát tím získal důležitou společnou hranici s Rumunskem a také velké zásoby dřeva. Především však oddané a vděčné obyvatelstvo, které od počátku mělo k Československu lepší vztah než mnozí Slováci. Přesto ze strategického hlediska ona společná hranice s Rumunskem nemohla zcela vyvážit neúnosnou délku nového státu, což by i při úplné jednotě všech jeho obyvatel velice ztěžovalo jeho obranu. I z hlediska ryze právního bylo mnoho nejasností. Ústava z roku 1920 hned v úvodu měla o Podkarpatské Rusi několik zásadních paragrafů, v nichž jsme jí „my, národ československý,“ jak se doslova pravilo, zaručovali status, který nikdy nedostala. Nebylo také jasné, zdali se už hodně etnicky odliší Rusíni do nás, „národa československého“ započítávají, či jsou spíše jednou z menšin. Bylo tedy naprosto přirozené, že právě tato část Československa po mnichovských turbulencích rychle odpadla a přes sliby Benešovy exilové vlády už se nikdy našemu státu nevrátila.

S Masarykem se právem spojuje demokratický řád první republiky, na nějž my, kteří jsme se do něho narodili, vzpomínáme s velkým obdivem a láskou. Myslím, že přes všechny nesnáze právě úžasná Masarykova mravní a vzdělanostní úroveň zaručovala mnohem větší pořádek v lidských vztazích i politických a právních poměrech. To všechno je nesrovnatelné s tím, v čem jsme žili celá další desetiletí a částečně žijeme až dodnes. Bohužel však, jak je naším špatným zvykem, radovali jsme se dost bezstarostně v té své malé kulturně vzkvétající zahrádce, aniž bychom dobře pozorovali dění kolem sebe. Obávám se, že ve vysokém věku to nebezpečí trochu unikalo i Masarykovi. Nazval sice po přečtení Hitlerova Mein Kampfu jeho nacistické hnutí „patologickou sedlinou,“ ale nestačil už „sedlat“ jak on říkával. Malíři Oscaru Kokoschkovi rok před svou smrtí vyslovil obavy, zdali jeho stát přežije své dvacáté narozeniny. Inu, nepřežil v důsledku poválečných chyb vítězných velmocí a dočkal se pak ohrožení a ponížení mnohem horších, než i Masaryk mohl předvídat. Je však velkou oslavou Masarykovy osobnosti, že s jeho jménem na rtech tento národ různými způsoby usiloval o svou svobodu a směřuje k naplnění Masarykových stěžejních myšlenek o sjednocené Evropě. Měli bychom i nadále s tímto jménem pokračovat, ovšem způsobem kritickým a nedogmatickým.

Komentář Jiřího Ješe pro Český rozhlas 6.

  • Tomáš Garrigue Masaryk zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/116/11563.jpg
  • Rodina T.G.Masaryka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/217/21618.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...