Pozoruhodná pravda o chobotnici na Letné

Boj o Kaplického blob vypadal vždycky trochu tragikomicky. Pozoruhodné obrátky některých politiků poté, co pan prezident zveřejnil svůj bonmot o připoutávání k budově, působily velmi servilně. Když se potom objevily nepotvrzené informace, že na Letné má stát hotel (někteří ba i říkají hotely), napadlo leckoho, že za servilností se skrývá účelovost. O ní byla řeč i v souvislosti s podivným projektem fotbalového Národního stadionu.

Nicméně nyní se od odpovědných dozvídáme (a občané, jichž se to týká, to zatím, zdá se, podporují), že na Letné nebude nic. Jenom park a volný prostor jako dosud. Což by nebylo od věci. Ovšem věřte zdejším prohlášením! Sliby chyby! Sliby se slibujou, blázni se radujou! Dneska nám řeknou, že bude Letná velkou širou plání a za pár měsíců tam začnou budovat nějaký hezký atraktivní pohostinský domeček s výhledem na Prahu, nejlépe v rámci veřejné soutěže vyhlášené pražskými radními.

Ovšem celá ta veřejná diskuse na téma Kaplického blob se pohybuje v rámci spíše politických a osobních vzájemných invektiv. Včetně vystoupení Milana Knížáka, jehož ambice politické už dávno přehlušily umělecké noty.

I chování samotného autora nebylo vždycky tak čiré, jak by si estetická diskuse zasloužila. Ovšem nyní upozornil na jeden pozoruhodný detail, který jsme jaksi přehlíželi. V rozhovoru pro MF Dnes jen tak mimochodem řekl, že projekt se zpravidla v mnohém řídí místem, pro které je připravován. Ano, to je věc relevantní. Sotva brát vážně někoho, kdo by řekl, že kupříkladu Kramářova vila je pěkná záležitost, ale víc by se hodila třeba na karlínské nábřeží. Případně Tančící dům doprostřed Krčského lesa. Anebo kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na Jiřího náměstí na břeh počernického rybníka. A povšimněte si, prosím, že v podobných intencích se debata o Kaplického návrhu knihovny vedla. Svědčí to o skutečnosti, že diskutující v tomto duchu ztrácejí jakékoliv oprávnění v podobných debatách vystupovat a my, veřejnost, jež jim vážně naslouchala, pozbýváme nárok tyto názory hodnotit. I Karel IV. se rozzlobil, když mu postavili Nekázanku. Prostě tam ulička nepatřila. Hodilo se v ta místa dle názoru krále a jeho architektů něco docela jiného. A my bychom chtěli s dílem vskutku zavedeného tvůrce vekslovat podle toho, na které místo se nám to zdá přiměřené. Fuj a hanba!

Jak je zvykem, my laici jsme se zase rozhodli, že hlas lidu je hlasem božím a přestali jsme si všímat, že holt každé řemeslo má svá pravidla. Tlupa všeumělů vstoupila do architektury. Nejlépe bylo by uspořádat referendum!