Díkůvzdání a Černý pátek v Americe

Každý čtvrtý čtvrtek v listopadu slaví Američané Díkůvzdání. Každý rok skončí toho dne v troubách na 45 milionů krocanů s nádivkou, upečení se vyhnou minimálně dva vybraní krocani, kterým dá tradičně americký prezident symbolicky milost. Američani si připomínají první úrodu prvních přistěhovalců. A v celých Spojených státech probíhá u té příležitosti takové malé stěhování národů.

Na Den díkůvzdání má být totiž rodina pospolu. A tak se cestuje z Floridy na Aljašku anebo z Kalifornie do New Yorku. Letos plánovalo cestu za příbuznými přes 40 milionů Američanů. I když je to obrovské číslo, je to o 600 000 lidí méně než vloni. Inu finanční krize se promítá všude. Kvůli pomalé ekonomice zrušily letecké společnosti mnoho letů, hlavně těch, které nebyly plně vyprodané. Celkově bylo v prodeji o deset procent letenek méně než vloni. Na některých místech vznikl menší chaos, ale při tak velkém objemu cestujících mohlo být i hůře.

Díkůvzdání je dnes hlavně rodinný oběd se spoustou jídla, během kterého se taky tradičně sleduje americký fotbal. I když jsou fotbalové zápasy běžně po celou neděli a v pondělí večer, hraje se mimořádně i v poledne na Den díkůvzdání. A tak rodinka spokojeně přežvykuje krocana, sladkou bramborovou kaši a křupavé zelené fazolky a u toho sleduje fotbal. Taková americká idylka. Kromě odpočinku už se ale zároveň začínají plánovat velké vánoční nákupy. Mnoho lidí se už totiž nemůže dočkat dalšího dne - tzv. Černého pátku.

Černý pátek, to je pátek po Díkůvzdání, kdy začíná oficiálně vánoční nákupní horečka a kdy obchodní řetězce nabízejí neodolatelné slevy a mimořádné nabídky. Ty největší akce ovšem platí většinou v časovém rozmezí od čtyř či pěti ráno do poledních hodin. Takže si umíte představit, jak to ráno před obchody vypadá, jak probíhá boj nejen o místo v řadě ještě před zavřenými krámy, ale i boj o konkrétní výrobek uvnitř. Není nic neobvyklého, že lidé se stavějí do řad už ve čtvrtek večer, postaví si stan, grilují, popíjejí kafe a čekají, jen aby byli výhodné koupi co nejblíže. Bláznovství, které v New Yorku skončilo pro jednoho pracovníka obchodního domu Walmart tragédií. Dostal za úkol v pět hodin ráno obchod otevřít. Netušil ale, že tisícový dav, který se na něj vyřítí, jej ušlape. Na druhé straně Spojených států zase zemřeli dva lidé po hádce a následné přestřelce v obchodě s hračkami.

Jméno Černý pátek dostal tento den v šedesátých letech. Přesněji v roce 1965 jej takto poprvé označila policie ve Filadelfii. Ten den se totiž policisté museli kvůli nákupům potýkat s nejhorší dopravní situací ve městě, jakou do té doby pamatovali. Zmařené lidské životy během letošního pátku po Dni díkůvzdání jsou teď dalším důvodem, proč ho nazývat černým.

Jedno mi ale pořád nejde do hlavy. Všude se mluví o finanční krizi a o tom, jak si lidé musejí utahovat opasky. Asi ještě pořád není tak zle, když jsou obchody přeplněné a lidé mají chuť a možnost utrácet (i když se slevou) za plazmové televizory nebo šperky.
Sleva
Sleva