Příliš snadné sousto Řepka

Tomáš Řepka se porval, hlásaly v neděli titulky. A co má být, ptám se. Česká média mají sklon pořádat hony na vytipované jedince a vyžívat se v tom, Řepka je bohužel jedním z nich. Přitom jeho chování, aniž bychom ho měli tolerovat, není o moc horší než u hromady dalších fotbalistů. Jen namátkou si vzpomeňme na Feninovo a Kováčovo extempore v baru Kozička v centru Prahy, na Abrahama a jeho výpady proti vlastním trenérům nebo na Pudilovo řízení v podnapilosti.

Co se vlastně stalo? Řepkův syn Tomasso hrál v pátek na půdě pražské Admiry mládežnický turnaj, kde ho fauloval hráč tmavé pleti z Jablonce. Tomasso utkání kvůli zranění nedohrál; po zápase se tak za malým fotbalistou vydala Řepkova manželka Renata, aby jabloneckému hráči vyčinila. Dost hloupě však při tom použila rasistické výrazy, za což se jí dostalo řádné slovní odezvy od jabloneckých rodičů. V tuhle chvíli zasáhl Řepka, aby bránil manželku.

Podle asistenta trenéra jabloneckého výběru Jiřího Svatoně však nešlo o žádnou brutální rvačku. „Jeden z tatínků si v jedné ruce držel drahé brýle a v druhé měl Řepku. Jak se ale postrkovali, zakopli o nějaký rantl a spadli na zem. Rozhodně tam nebyly žádné velké pěstní souboje, spíše se jen váleli po zemi,“ popsal Svatoň. Jako vzor mladých fotbalistů tedy Řepka zklamal, bránit svou ženu je však legitimní věc.

„Komu mám co vysvětlovat, všem lidem? Proč bych to měl dělat? Já se nemám komu zodpovídat a tomuto národu už vůbec ne,“ dodal k incidentu Řepka. Pravda, mohl to udělat diplomatičtějším způsobem, na druhou stranu pro něj není vyjádření žádnou povinností, zvlášť když šlo o soukromou akci. Ale Tomáš Řepka je veřejně známá osoba, aspoň mezi sportovními fandy určitě, a tak to prostě vždycky bude mít těžší.

Nepopírám, že jeho předešlé aférky nestály za povšimnutí a právem za ně byl potrestán. Jednou nazval kouče Večeřu kreténem, podruhé zase vztyčil na teplické fanoušky prostředníček, jindy strčil do televizní kamery. Víkendové pošťuchování však nestálo ani za zmínku. Jenže s Řepkou na obálce se náklad lépe prodá.

Psalo by se o takové malichernosti v souvislosti s jakýmkoliv jiným hráčem? Myslím, že ne. Pro česká média je Řepka příliš snadným soustem, tak proč toho nevyužít. Možná by stálo za to jej rovnou upálit nebo alespoň hnát před kárný senát. Ale spíš by to chtělo najít jiné téma. Ačkoliv je Řepka enfant terrible českého fotbalu, tohle už je vážně ohraná písnička.
Tomáš Řepka
Tomáš Řepka
Více fotek
  • Tomáš Řepka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/301/30062.jpg
  • Tomáš Řepka autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/205/20466.jpg