Den suverenity

Koncem dubna jsem měla neustále červenou před očima, až se mi z ní točila hlava. Všude v ulicích visely obří turecké vlajky a portréty Atatürka. Země slavila jeden ze státních svátků - Den suverenity. Tak velké vlajky České republiky jsem nikdy neviděla, asi je ani nemáme, asi nemáme, proč je mít. V Turecku mají vlajky tak velké, že dokáží pokrýt celou budovu, symboly státu jsou pro Turky velmi důležité a musejí být proto vidět. Turci, tedy hlavně ti, kteří jsou příznivci Atatürka, jsou na svou zemi a na to, co pro ně Atatürk vytvořil, velmi hrdí. Rádi to dávají najevo, rádi se Atatürkem chlubí a často zmiňují všechny jeho zásluhy. A státní svátek je přesně tou příležitostí, jak jeho jméno skloňovat ještě častěji a hlasitěji.

Často si říkám, že samotný Atatürk se musí v hrobě obracet z toho, jaký kult osobnosti z něj jeho potomci vytvořili. Vždyť jeho sochy jsou skoro na každém náměstí a i jeho portréty tu visí na každém kroku. Snad v každém druhém obchodě, restauraci, ba i v domácnostech visí Atatürk tu na zdi v chodbě, tu v obýváku, jinde v kuchyni.

Den suverenity odkazuje k 23. dubnu 1920, kdy byly v Ankaře položeny základy moderního Turecka. Zároveň se ale v Turecku toho dne slaví Den dětí, a tak je tento svátek takovou zvláštní politicko-dětskou zábavou. Je to kombinace dost podivná a na první pohled možná až odstrašující. Zatahovat děti do politiky není úplně košer, může namítat spousta pozorovatelů zvnějšku. A je pravda, že dojmy z oslav připomínají trošku minulou dobu.

Děti ve slavnostních nebo tradičních krojích se vypravují na velké stadiony nebo do rozlehlých parků a tam předvádějí na velké ploše různá představení (automaticky se mi vybavila vzpomínka na spartakiádu). Do toho samozřejmě vyhrává pochodová hudba, kterou doprovázejí skupinky starších studentů opět s obřími vlajkami. Děti recitují před mikrofonem a celým stadionem básně oslavující Turecko a Atatürka, ve vojenském autě stadion objíždějí političtí představitelé jednotlivých měst a přejí dětem hezký dětský den. Trošku mám z toho všeho na místě husí kůži. Vše ještě zintenzivní v momentě, kdy celý stadion začne zpívat tureckou hymnu. Dívám se kolem sebe po dětech nejmenších i těch větších. V pozoru zpívají všichni. Nikdo nelelkuje. Tak takhle asi vypadá výsledek politické propagandy, říkám si rozladěně. Mám pocit, že děti jsou tu dnes vlastně na povel svých učitelů, které musejí poslouchat.

Když se pak bavím se skupinkou desetiletých dětí, ptám se, jestli vědí, co dnes slaví. „Je to náš den, náš svátek, chceme se hlavně předvést našim rodičům a kamarádům. Dlouho jsme si program připravovali a na dnešek jsme se moc těšili,“ říkali nadšeně. O Atatürkovi, Turecku, republice, suverenitě ani zmínka. Že by přece jen vyhrála čistá dětská duše? Vypadá to tak. Děti měly očividně radost, byly napjaté, jak všechno dopadne, šťastné, že jsou venku v ulicích a že se můžou potkat s dětmi z ciziny, i když s nimi kvůli jazykové bariéře neprohodí jediné slovo.

Tak proč do dětského dne dospělí tahají politiku? To mi zase vysvětluje jeden z učitelů. V dnešní době, kdy naše vláda sice otevřeně nepřizná, že nabourává to, co vytvořil Atatürk, a že ho ve skrytu duše moc nemusí, je podle něj potřeba ještě více zdůrazňovat roli Atatürka a jeho práce. „Atatürk naši zemi dostal tam, kde dnes je. Díky němu děti chodí do škol, díky němu jsme se stali sekulární zemí a přiblížili jsme se Evropě. Mně osobně se nelíbí, že se ženy v naší zemi zase zahalují do šátků,“ popisuje své obavy pětapadesátiletý Ahmet.

On i spousta dalších Turků, se kterými často na téma Atatürk narazíme, jsou důkazem toho, že Atatürkovo jméno dnes funguje stejně jako zmiňované obří vlajky, hlavně jako potřebný symbol Turecka jako země moderní, která ale stojí přesně uprostřed mezi křesťanským Západem a islámským Východem. A tak Atatürk neAtatürk, bude možná Turecko už z logiky své polohy napořád kolísat mezi těmito dvěma břehy…

  • Turecké děti slaví Den suverenity autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1622/162128.jpg
  • Turecko slaví Den suverenity autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1622/162130.jpg
  • Slavnostní nástup tureckých dětí autor: Julie Urbišová, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1622/162129.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...