Pýcha i čest rodit po boku prezidenta

Myslím, že většině z vás nemusím představovat bývalého izraelského prezidenta Šimona Perese. Nedávno šel do penze, v 91 letech. A s politikou se rozloučil velice originálně: umožnil filmaři doprovázet ho tři roky s kamerou v ruce. V zákulisí, doslova v bačkorách. Od snídaně, až do koupelny před spánkem, včetně ložnice. Každý normální člověk by měl strach. Tím spíše politik.

Šimon Peres je z jiného kovu. Možná, že netušil, co z toho nakonec bude. Sám v dokumentu říká: „Takhle jsem si to nepředstavoval.“ Peres odpovídal na všechny otázky, i na ty nejintimnější. Jak se mu žilo v prezidentském sídle bez manželky Sonji, která se s ním v podstatě rozešla po 70 letech manželství. Žila až do své smrti sama v Tel Avivu a do prezidentského bytu nikdy nevkročila. Neobjevila se dokonce ani jednou po jeho boku poté, co byl zvolen prezidentem. Peres se nesnaží nic zakrýt. „Bylo mi těžko. Ale respektoval jsem její rozhodnutí. A zůstal jsem na stará kolena sám.“

Šimon Peres
Zdroj: ČTK/AP/Michel Euler

Možná proto se ve své kanceláři obklopil ženami. Mladými, schopnými, oddanými, atraktivními. Ty ho balily do plenek své péče 24 hodin denně. Sedm dní v týdnu. Ředitelky, poradkyně, mluvčí a samozřejmě i hospodyně. A odpusťte si romantické fantazie, znala jsem je osobně. Jeho mluvčí Ayelet porodila během své funkce čtyři děti. Všechny ostatní ženy byly mnohonásobné matky, ale v práci zůstávaly až do dne porodu. A pak se po třech měsících mateřské vrátily, vedle prezidenta byl jejich druhý domov.

Také jeho zdraví bylo celou dobu veřejné. A ačkoliv je mu přes 90 let, všichni jsme mu záviděli. Vstává v šest, chodí spát v jednu nad ránem. Mohu to potvrdit. Byla jsem s ním na několika zahraničních cestách. My novináři jsme například po maratonu termínů v Moskvě padli v jedenáct do postele. Jenom ráno, když nás v 7:30 hod. vyhnali na další termín, jsme se dozvěděli, že pan prezident si ještě odskočil na pokec do nějaké kávarny, ze které se vrátil ve dvě ráno. A byl naprosto fit - určitě víc než my, o pár desítek let mladší. Mimochodem mluvčí paní Aylet byla v osmém měsíci těhotenství. Ani do té kavárny nad ránem ho nepustila samostného…

John Kerry, Barack Obama a Šimon Peres
Zdroj: Pablo Martinez Monsivais/ČTK/AP

V dokumentu je také hodně politiky, ale tu si odpustím. Spíš bylo zajímavé poznat člověka pod fasádou politika, který byl čtyřikrát ministerským předsedou, seděl ve 12 vládách,  sedmlet byl prezidentem a je nositelem Nobelovy ceny míru. A co o sobě říká? "Nemohu si dovolit říct nesmysl, urážku, hrubé slovo nebo hloupost. Nesmím být spontání, musím se vždy kontrolovat, provokace jsou naprosto zakázané. (Někoho vám to připomíná?)

A co řekl Peres na rozloučenou: „Nevím, co je dovolená. Nevím, co bych dělal celý den. Mám hodně plánů.“

Šimon Peres při rekordní přednášce
Zdroj: ČT24

Pan Peres není jenom snílek, a určitě není naivní. A určitě nežije jenom z lásky k Izraeli a službě vlasti a státu. Jeden z jeho plánů do budoucna už mohu prozradit: Shimon Peres je klientem největší americké agentury HWA, která organizuje přednášky světových politiků. Na jejím seznamu jsou Bill a Hillary Clintonovi, Tonny Blair, Kofi Annan, Nicolas Sarkozy a řada dalších. Reportér naší televizní stanice Amit Segal se zeptal, kolik stoji přednáška našeho bývalého prezidenta. Odpověd: „200.000 dolarů. Včetně letu. K tomu přidejte hotel, taxíky, stravu a izraelskou ochranku. Přednáška - to znamená čtvrt hodinový projev a potom půl hodiny otázek. A když máte zájem, tak se musíte rozhodnout rychle. Většina termínů na příští rok je už obsazená.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Názory

Nejsme v dobré době, Evropa se naštěstí dokázala semknout, myslí si Pánek

Po světě je poměrně dost velkých konfliktů, které mohou podle ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka ovlivnit celkovou situaci, a není dobré je podcenit. Nemyslí si ale, že se blíží světový konflikt. Prudká eskalace napětí mezi Izraelem a Hamásem neodsunula do pozadí ruskou agresi na Ukrajině, míní Pánek, který byl hostem Interview ČT24.
20. 10. 2023

Zbytečně kriminalizujeme uživatele psychoaktivních látek, říká Mravčík. Frydrych se obává dopadů nové legislativy

Prohibice psychoaktivních látek zbytečně kriminalizuje uživatele, řekl v Událostech, komentářích vědecký poradce Národního koordinátora pro protidrogovou politiku Viktor Mravčík. Cílem nové právní úpravy pro tyto látky je podle něj vytvořit jasný, regulovaný a legální prostor. Zavádíme tady novou závislostní kategorii, které dáváme komerční rozměr, varuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
9. 8. 2023

Česká armáda potřebuje další modernizaci, ne povinnou vojnu, shodli se poslanci

Českou armádu posílí americké vrtulníky, první z nich již ze Spojených států dovezl transportní letoun. „Je to technologicky obrovský krok vpřed,“ řekl v pořadu Události, komentáře bývalý náčelník generálního štábu a vedoucí katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu Jiří Šedivý. S potřebou modernizace souhlasí také předseda sněmovního výboru pro bezpečnost Pavel Žáček (ODS) a místopředseda výboru Pavel Růžička (ANO). Shodli se i na tom, že pro Českou republiku by naopak nebylo vhodné zavedení základní vojenské služby. O té hovořila také poslankyně a členka zahraničního výboru Eva Decroix (ODS) v Interview ČT24.
28. 7. 2023

Pozor na fauly v rozpočtu, říká Kalousek. Schodek 295 miliard se nepodaří udržet, míní Pilný

Schválený schodek letošního rozpočtu ve výši 295 miliard korun je podle bývalých ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a Ivana Pilného těžko dosažitelný. V pololetí dosahoval deficit hodnoty 215,4 miliardy korun. Kalousek doufá, že se kabinet Petra Fialy (ODS) ještě o něco pokusí. Pilný je ale skeptický, vláda podle něj nepřináší řešení. Exministři o státním rozpočtu diskutovali v 90' ČT24.
4. 7. 2023

Dějiny se mají připomínat pomocí osudů a hodnot, ne v monstrózním hávu betonových pomníků, říká Kroupa

Konec druhé světové války by si měli lidé připomínat hlavně příběhy lidí, jejichž hlavní životní hodnotou byla svoboda, říká novinář a ředitel společnosti Post Bellum Mikuláš Kroupa. V kontextu války na Ukrajině podle něj oslavy výročí porážky nacistů i dnes připomínají, že svět může velice snadno zešílet a svět musí hledat cesty, jak tomu zabránit. O konci druhé světové války, válečných zločinech na Ukrajině a sovětských výkladech dějin hovořil v Interview ČT24.
8. 5. 2023

Společnost se radikalizuje. Česko je na tom však lépe než řada jiných zemí, míní bezpečnostní expert Mareš

Rusko podporuje aktivitu dezinformační scény v Česku, vyplývá to ze zprávy o extremismu za loňský rok, kterou schválila vláda. Dezinformace mají podle ní za cíl oslabovat stabilitu země. Bezpečnostní expert Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Miroslav Mareš v Událostech, komentářích řekl, že radikalizace společnosti je velká, Česko je však stále na tom lépe než řada jiných zemí. Podle právníka a účastníka protivládních demonstrací Ondřeje Dostála se některé případy za extremismus jenom označují.
4. 5. 2023

Nastal čas na plošné škrty, shodli se ekonomka Nerudová a exministr Kočárník

Srazit schodek státního rozpočtu o sedmdesát miliard korun považuje ekonomka Danuše Nerudová za málo ambiciózní cíl. Řekla to v Událostech, komentářích. Vládní koalice se po středečním více než šestihodinovém jednání přiblížila dohodě o úsporném balíčku na rok 2024. Ve čtvrtek to potvrdil premiér Petr Fiala (ODS). Konkrétní opatření ale neprozradil. Bývalý ministr financí Ivan Kočárník se domnívá, že je potřeba udělat plošné škrty. Ekonom Jan Švejnar vidí možnosti v zeštíhlení státní správy, daních z nemovitostí nebo progresivní dani.
28. 4. 2023

Rusko musí ukazovat jaderné svaly, protože na Ukrajině selhává, míní bezpečnostní analytik Bříza

Rusko ve skutečnosti rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku vůbec nepotřebuje, protože disponuje nosiči, díky kterým může udeřit kdekoli v Evropě i ze svého území. V rozhovoru pro Interview ČT24 to uvedl bezpečnostní analytik a expert na jaderné zbraně Vlastislav Bříza z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Podle Břízy chce Moskva vyslat signál dovnitř Ruska a také odradit Západ od další eskalace. Řinčet nukleárními zbraněmi musí, protože mu nic jiného nezbývá – splnit vojenské cíle na Ukrajině se Rusům dosud nepodařilo, poznamenal Bříza.
29. 3. 2023
Načítání...