Vytížené ulice v centru Liberce rozkopají dělníci. Řidiči se zimní přestávkou neprojedou dva roky

Motoristy v Liberci čeká několik náročných let, dopravně vytížené komunikace v centru krajského města projdou rekonstrukcí. Práce začnou na křižovatce Sokolské ulice se Zhořeleckou. Už od pondělního rána měl být zhruba tři sta metrů dlouhý úsek po křižovatku s Frýdlantskou ulicí uzavřený, ještě před polednem tudy ale bylo možné projet. Dělníci tam mají pracovat do 14. listopadu.

Centrum Liberce
Zdroj: ČTK Autor: Jiří Částka

Oprava nečeká jen povrch silnice, rekonstrukcí projdou inženýrské sítě, město se bude podílet na vybudování nových chodníků a veřejného osvětlení.

„Doufáme, že se nám to podaří zkrátit, podobně jako se to podařilo při opravě v Hanychovské ulici. V dalších letech se ale bude pokračovat dál, a další uzavírky nás proto čekají. Předpoklad je, že pokud půjdeme až přes Šaldovo náměstí, tak to bude trvat pět let. Není to ale naše silnice, i když ji za ni obyvatelé města považují. V budoucnu ale naše bude,“ uvedl náměstek primátora Jiří Šolc (Starostové pro Liberecký kraj).

Sokolská ulice patří mezi dopravně nejvytíženější komunikace ve stotisícovém Liberci. Původně byla součástí silnice I/14 na Jablonec nad Nisou, před třemi lety byla ale dokončena rychlostní silnice z Liberce do Jablonce, a tak ji na začátku června převzal od státu Liberecký kraj. Dohodl se ale s Libercem, že ji město po rekonstrukci převezme. „Na financování rekonstrukce přispěje 25 miliony korun Státní fond dopravní infrastruktury,“ řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

V zimě se práce zastaví a auta se na silnici vrátí

Práce na první etapě jsou rozdělené do dvou let, na zimu je stavbaři přeruší a frekventovaná silnice bude zprůjezdněná. V první fázi se bude měnit 330 metrů vodovodu a 224 metrů kanalizace, Severočeská vodárenská společnost (SVS) předpokládá, že to stihne do konce září. Rekonstrukce obou sítí už je nutná. Současný litinový vodovod je z roku 1954. „Řad je už dožilý, s narůstajícím počtem poruch,“ uvedl mluvčí SVS Mario Böhme. Obnova čeká také plynovod.

V plánech města je navíc zúžení širokých vozovek v ulicích Sokolská a Jablonecká, což umožní vybudování asi dvou stovek parkovacích míst a vysazení alejí.