Molière už téměř čtyři sta let zesměšňuje lakomce, misantropy i pokrytce

Pojmenovali ho Jean-Baptiste Poquelin, mnohem známější je ale pod jménem Molière. Francouzský dramatik považovaný za zakladatele klasické divadelní komedie byl pokřtěn před čtyřmi sty lety – 15. ledna 1622. Jeho hry, v nichž si bere na paškál lidské nešvary, jsou divákům dobře srozumitelné i dnes, jak dokládá jejich opakované inscenování.

Lakota, domýšlivost či pokrytectví, které Molière pranýřoval ve hrách Lakomec, Misantrop, Zdravý nemocný, Tartuffe nebo Scapinova šibalství, nebyly žádoucí vlastnosti ani v autorově době. Bylo ale poměrně odvážné, když Molière zesměšňoval šlechtu a její snobskou morálku a náboženské pokrytectví. Podle některých badatelů Molièrova díla v 18. století podkopala legitimitu tradičních institucí a předpřipravila půdu pro francouzskou revoluci.

Zápletka Molièrových komedií nevyniká většinou přílišnou důmyslností, předností jeho her je ovšem jazyk a vtip. Přesnost jeho společenské kritiky dokládá, že některé výrazy z jeho děl se uchytily i v běžném jazyce – například harpagon jako označení pro lakomce.

Zatímco Molièrovy hry jsou poměrně známé, o životě Jeana-Baptista Poquelina se dochovalo jen málo přímých záznamů. Známo není například přesné datum jeho narození, ví se nicméně, kdy byl pokřtěn. A také, že se narodil do rodiny dvorního čalouníka a měšťana.

Dostal se do vězení i na královský dvůr

Molière na obraze Pierra Mignarda (1658)
Zdroj: Wikimedia Commons

Otec sice nepatřil k nejbohatším lidem ve městě, přesto umožnil synovi kvalitní vzdělání na clermontské jezuitské koleji, kde se Jean-Baptiste učil řečtinu, latinu i divadlo. Měl také vystudovat práva v Orléansu, podle historiků je ale možné, že si tento diplom koupil.

Místo právní praxe ale spoluzaložil L'Illustre Theatre (Slavné divadlo) a už pod pseudonymem Molière, který si zřejmě zvolil, aby nedělal své rodině ostudu, s ním kočoval po francouzském venkově. Pokoušel se prosadit i v Paříži, marně, soubor se rozpadl a Molière skončil ve vězení pro dlužníky.

Ne zrovna veselé kariérní i životní vyhlídky se zlomily, když uvedl v Rouenu hru Pierra Corneilla. O generaci starší dramatik byl v té době uznávaným autorem. Uvedením kusu si Molière získal přízeň králova bratra a posléze samotného Ludvíka XIV., což mu otevřelo dveře ke dvoru.

Společně s hudebním skladatelem Jeanem-Baptistem Lullym začal organizovat královské slavnosti. „Král slunce“ mu udělil královský důchod a jeho divadelní soubor se mohl pyšnit označením „divadelní společnost králova“.

„Skandál“ s pokrytcem

Coby dramatik první větší úspěchy získal s komediemi Směšné preciózky a Škola pro ženy. Jméno Molière ale všichni zaznamenali až po premiéře veršované komedie Tartuffe čili Pokrytec. Hra satiricky dloubající do církve si vysloužila zákaz.

Harpagon (Městské divadlo Brno)
Zdroj: Václav Šálek/ČTK

Téměř v každé ze svých her Molière také hrál, naposledy v komedii Zdravý nemocný, při jejíž třetí repríze v roce 1673, zhruba měsíc po jednapadesátých narozeninách, v Paříži na jevišti zkolaboval a krátce nato zemřel.

Česká televize k výročí slavného francouzského dramatika uvede v sobotu 15. ledna záznam komedie Lakomec v nastudování Městského divadla Brno. Titulní role se ujal Boleslav Polívka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 7 hhodinami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 8 hhodinami

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
před 21 hhodinami

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
včera v 11:22

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizovánovčera v 11:16

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
6. 4. 2025

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
5. 4. 2025
Načítání...