Havel u snídaně, Mandlová ve vězení. Výstava netají nežádoucí okamžiky

3 minuty
Venkovní výstava ukazuje nežádoucí fotografie
Zdroj: ČT24

Venkovní výstava v pražské ulici Na Příkopě ukazuje příklady cenzury a manipulace s fotografiemi ve dvacátém století. Instalaci Nežádoucí okamžiky připravila ze svého archivu Česká tisková kancelář. Lidé si mohou prohlédnout nezveřejňované snímky legionářů, emigrantů i prezidentů.

„K výstavě nás inspirovala dnešní doba, kdy je celá řada fake news a dalších nepravdivých informací, včetně manipulovaných fotografií,“ uvedl šéfredaktor fotobanky ČTK Petr Mlch. Prezentace Nežádoucích okamžiků ale zabírá období od roku 1918 do roku 1990, tedy od vzniku Československa až téměř po jeho rozpad. 

K nejstarším nezveřejněným fotografiím patří snímky československých legionářů nebo záběry ze života lidí před druhou světovou válkou a za protektorátu. Z poválečné doby je jedním z příkladů manipulace fotka Adiny Mandlové na dvoře pankrácké věznice, kde byla slavná herečka vězněna pro podezření z kolaborace. Snímek vznikl na objednávku tehdejšího ministerstva vnitra. „Měla pravděpodobně ilustrovat, že se jí nevede tak špatně, i když je ve vězení,“ podotýká Mlch.

Lidé mizeli i přibývali

Retušování skutečnosti za vlády komunistů dokládají mimo jiné dva snímky tehdejších prezidentů. Zatímco z originální fotky Klementa Gottwalda při projevu z února 1948 později zmizely dvě nežádoucí postavy, k Antonínu Zápotockému zase retušéři lidi přidali. Ve skutečnosti ho totiž na nádvoří Pražského hradu přišlo po zvolení pozdravit málo příznivců.

Nežádoucí snímky z té doby jsou v archivu ČTK uloženy v dobových obálkách s poznámkami. „Jednou ze značek byla takzvaná červená klauzura, která zakazovala publikaci. Do ní přešly třeba fotografie Stalina po pádu stalinského kultu,“ doplnil Mlch.

Nežádoucí emigranti

Z očí veřejnosti musely zmizet i další známé osobnosti – poté, co samy zmizely z republiky. Noviny se vyhýbaly otištění fotografie Miloše Formana při přebírání cen Oscar nebo tenistky Martiny Navrátilové, pořízené, když v roce 1986 navštívila v Československu rodiče. „ČTK už tenkrát spolupracovala se zahraničními agenturami, takže ten snímek poskytla pro publikaci v zahraničí,“ prozradil Petr Mlch.

Výstava Nežádoucí okamžiky v Praze
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

V archivu chvíli ležela také jedna z fotografií Václava Havla z roku 1990. Redakci ČTK o její ponechání v šuplíku požádala Olga Havlová s tím, že neučesaný snídající prezident na snímku nevypadá zrovna moc státnicky. 

Havlovu fotografii, stejně jako další zmíněné, si zájemci mohou prohlédnout do 14. února. Výstava je putovní, vernisáž měla v Uherském Hradišti, poté si ji bylo možné projít v Olomouci a Brně. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 3 hhodinami

Clooney už nechce hrát v romantických filmech. Ale nikdy v nich moc nehrál

George Clooney v nedávném rozhovoru podotkl, že už nebude točit romantické filmy. Výrazné romantické role se ale v jeho filmografii hledají těžko – překvapivě, protože byl a je vnímán jako idol.
před 17 hhodinami

Elton John albem podpořil queer lidi, v Rusku ze stejného důvodu vadí

Elton John vydal nové album. Desku Who Believes In Angels? (Kdo věří v anděly?) nahrál společně s Brandi Carlileovou, s níž loni vydal singl nominovaný na Oscara. Shodou okolností v době vydání nahrávky, kterou rezonuje queer tematika, označil Putinův režim za nežádoucí zpěvákovu nadaci kvůli oslabování „tradičních“ hodnot.
před 23 hhodinami

Zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková

Po několikaletém boji s rakovinou zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Webu Blesk.cz to potvrdil její otec Felix Slováček. Bylo jí 29 let. Proslavila se především jako muzikálová zpěvačka a herečka.
6. 4. 2025Aktualizovánopřed 23 hhodinami

Výstava britské kontrarozvědky představuje „oficiální tajemství“

Britská kontrarozvědka uspořádala v Londýně mimořádnou výstavu s názvem „MI5 – Oficiální tajemství“. U příležitosti 115 let své existence kontrarozvědka spolu s Národním archivem představuje slavné špiony i nejznámější odhalené případy. Jedním z nich je například agent StB a KGB z Československa Václav Jelínek, který byl posledním zatčeným komunistickým špionem v Anglii před pádem železné opony. V Británii o něm právě vychází kniha.
6. 4. 2025

Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky

Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
5. 4. 2025Aktualizováno5. 4. 2025

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
5. 4. 2025

Divadelní premiéry: Dvě Figarovy svatby, Sekyra i Eva Pilarová

Březnové divadelní novinky přinášejí vůbec první adaptaci knihy Ludvíka Vaculíka Sekyra nebo autorské představení o Evě Pilarové. Na tuzemských jevištích se potkávají také dvě Figarovy svatby a vrací se klasické kusy jako Krysař, Golem či Pygmalion. Přehled premiér vychází z reportáží odvysílaných v Událostech v kultuře.
4. 4. 2025
Načítání...