Nádraží v Chotyni je kulturní památka, potvrdil Zaorálek. Správa železnic nemůže secesní stavbu zbourat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) potvrdil rozhodnutí resortu prohlásit historické nádraží v Chotyni na Liberecku za kulturní památku. Zamítl tak rozklad, kterým se Správa železnic snažila rozhodnutí zvrátit. Na dotaz ČT to uvedla Ivana Awwadová z tiskového oddělní ministerstva. Zchátralou a léta nevyužívanou secesní stavbu chtěla Správa železnic zbourat a nahradit přístřeškem. Nyní se musí rozhodnutí ministerstva přizpůsobit.

„Ministr kultury zamítl rozklad a potvrdil rozhodnutí ministerstva kultury, kterým byla Nádražní budova č. p. 124 v Chotyni prohlášena za kulturní památku. Rozhodnutí bylo doručeno účastníku řízení a je pravomocné,“ uvedla Awwadová.

Železniční zastávka Chotyně, která byla postavena u jedné z nejstarších parostrojních železnic v českých zemích a do provozu byla uvedena už v roce 1859, má podle ministerstva kultury historickou, architektonickou i urbanistickou hodnotu.

„Má vysokou míru autenticity. Díky tomu, že objekt není ze strany vlastníka od devadesátých let dvacátého století využíván, neprošel téměř žádnými novodobými úpravami. Z tohoto důvodu se zde zachovala řada původních prvků a detailů,“ upřesnila Awwadová. Mezi ty podle ministerstva patří například střešní krytina nebo dřevěné konstrukční a dekorativní části.

O prohlášení nádraží za kulturní památku rozhodlo ministerstvo už koncem srpna. Správa železnic, které budova patří, ale podala proti rozhodnutí rozklad, který nyní ale definitivně zamítl ministr kultury.

Správa rozhodnutí respektuje. „Přípravu opravy, která počítala s ubouráním zděné části objektu, zastavíme a v souladu s rozhodnutím o památkové ochraně budeme řešit další postup. Tedy nový rozsah opravy a možnosti využití objektu,“ sdělila mluvčí Nela Friebová.

Chotyně plánuje v budově zřídit skautskou základnu

S rozhodnutím ministerstva je spokojen liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Právě Liberecký kraj navrhl budovu mezi chráněné památky zařadit.

„V Heřmanicích u Frýdlantu jsem viděl nádraží, které stát nechtěl 30 roků převést obci Heřmanice, dokud skoro celé nespadlo a měl jsem obavu, aby to v Chotyni nedopadlo podobně. Kladné rozhodnutí ministerstva považuji za skvělou zprávu, protože nádraží na kopečku k Chotyni prostě patří a zaslouží si lepší osud než demolici,“ komentoval srpnové rozhodnutí ministerstva Půta.

Obec Chotyně o záchranu secesní stavby usilovala dlouhodobě. Plánuje zřídit v objektu skautskou základnu. „Je to ideální řešení, které by ani nestálo moc peněz. Naši skauti potřebují pořádné zázemí, které dosud nemají. Věřím, že Správa železnic se o budovu dobře postará. Ze strany obce navíc stále platí to, co jsme vždy prohlašovali – že jsme ochotni kdykoliv a s čímkoliv pomoci,“ řekla chotyňská starostka Jana Mlejnecká (NEZ).

Nádraží dlouhodobě nebylo obsazené personálem, proto ho Správa železnic chtěla zbourat a nahradit přístřeškem. Jde přitom o zčásti dřevěnou budovu, která se svým vzhledem běžným nádražím vymyká.

Podle názoru ministerstva kultury je zbourání historicky cenného objektu, aby na stejném místě mohl vyrůst pouhý přístřešek pro cestující, neakceptovatelné. A to nejen z hlediska památkové péče, ale také z pohledu cestujících, jimž by takové řešení přineslo snížení komfortu. Na záchranu nádraží vznikla i petice, kterou podepsalo více než tisíc lidí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

„Její hlas zachycoval všechny emoce.“ Zemřela zpěvačka Roberta Flacková

V 88 letech v pondělí zemřela americká zpěvačka a pianistka Roberta Flacková, několikanásobná držitelka ocenění Grammy. Známá byla mimo jiné díky hitu Killing Me Softly With His Song, píše agentura AP.
17:04Aktualizovánopřed 14 mminutami

Zemřel zakladatel pražského Festivalu spisovatelů Michael March

Ve věku 78 let v neděli zemřel americký básník Michael March, zakladatel a dlouholetý prezident Festivalu spisovatelů Praha. Spisovatel, básník a publicista March žil od roku 1996 v Praze, kde mimo jiné po sametové revoluci pomohl obnovit tradici autorských čtení. Na Festival spisovatelů Praha, jehož poslední ročník se konal v roce 2020, díky osobním kontaktům přivezl jedenáct držitelů Nobelovy ceny za literaturu. Informaci serveru Aktuálně.cz o básníkově úmrtí potvrdila Marchova žena Vlasta Brtníková.
před 2 hhodinami

Zahrady barev potvrzují, že Zdeněk Sýkora byl rozený krajinář

Výstava Zahrady barev připomíná jednu z významných etap uměleckého vývoje malíře Zdeňka Sýkory, známého především jako autor struktur a linií. Galerie Zdeněk Sklenář v Praze představuje obrazy, které dokumentují autorův přechod od realistického pojetí přírody k abstraktním kompozicím, které se později dále rozvinuly ve struktury.
před 5 hhodinami

Berlinale vyhrály norské Sny

Zlatého medvěda za nejlepší film na letošním Berlinale získalo drama Drömmer (Sny) norského režiséra Daga Johana Haugeruda. Vypráví o dívce, která se zamiluje do své učitelky.
včera v 09:15

Jamese Bonda bude úkolovat Amazon, nemusí zůstat jen u filmu

Technologický gigant Amazon převzal tvůrčí kontrolu nad budoucností Jamese Bonda. Společnost Amazon MGM Studios uzavřela dohodu s dlouholetými správci bondovek Barbarou Broccoliovou a Michaelem G. Wilsonem. To vede k dohadům, jak moc se mise filmového agenta 007 promění a jestli se fanoušci konečně dočkají dalšího filmu.
21. 2. 2025

Designér Plecháč stoupá vzhůru a není na to sám

Moravská galerie v Brně představuje oceňovaného designéra Jana Plecháče. Výstava pod názvem Vzhůru! Shromažďuje jeho díla za patnáct let tvorby, od studentských let až po současnost, kdy pracuje jako umělecký šéf pro světoznámou sklářskou firmu.
21. 2. 2025

Frontman Placebo nazval italskou premiérku fašistkou. Čeká ho soud

Zpěvák britské rockové skupiny Placebo Brian Molko před dvěma lety označil italskou premiérku Giorgiu Meloniovou za fašistku či nacistku. Za slova pronesená na koncertě v Turíně byl obviněn z urážky a půjde před soud. Není jediným umělcem, který se kvůli údajným pomluvám dostal s předsedkyní italské vlády do křížku.
20. 2. 2025

Londýn chystá rozsáhlou opravu brutalistního komplexu Barbican

Londýn se chystá na opravu unikátního kulturního centra Barbican. Brutalistní komplex ze sedmdesátých let hostí často světové orchestry nebo filmové hvězdy, postupně však chátrá. Vedení britské metropole chce do centra investovat sto milionů liber, v přepočtu zhruba tři miliardy korun. Oprava má být celková, město zamýšlí vrátit komplex do podoby co nejbližší té původní. Jsou v něm mimo jiné dva tisíce bytů, koncertní sály, kina, restaurace, knihovna nebo také hudební škola. To všechno mohlo vyrůst po válce přímo v historickém centru Londýna jen kvůli tomu, že původní čtvrti zdevastovalo německé bombardování během druhé světové války.
20. 2. 2025
Načítání...