Bookerovu cenu dostal módní návrhář. Popsal dospívání gaye v chudém Glasgow

Skotský spisovatel Douglas Stuart je letošním laureátem Bookerovy ceny, která se uděluje za prózu původně napsanou v angličtině. Stuart ocenění obdržel za svou románovou prvotinu Shuggie Bain, která pojednává o náročném dospívání v Glasgow v osmdesátých letech.

Douglas Stuart při vyhlášení Bookerovy ceny 2020

Zdroj: ČTK, AP Autor: David Parry

Čtyřiačtyřicetiletý Stuart byl mezi šesticí finalistů jediným autorem narozeným ve Velké Británii. Žije ale v New Yorku, kde působí jako módní návrhář. Ve svém debutovém románu čerpal z vlastní zkušenosti homosexuála vyrůstajícího v ekonomicky zpustošeném Glasgow za vlády premiérky Margaret Thatcherové.

Příběh, který bez příkras pojednává o životě v chudobě, je přirovnáván k dílu Charlese Dickense. Předsedkyně poroty, vydavatelka a editorka Margaret Busbyová, vyjádřila přesvědčení, že i Shuggie Bain se stane klasikou. Stuartův román nazvala intimním a poutavým, náročným, ale nadějným ohledáním vývoje Shuggieho sexuality a složitého, ale láskyplného vztahu mezi synem a matkou alkoholičkou.

Stuart knihu, na níž pracoval deset let, věnoval své matce, která zemřela, když mu bylo šestnáct. „Má matka je na každé stránce této knihy. Bez ní bych tu nebyl a ani má práce by tu nebyla,“ uvedl.

Jednoznačný vítěz

Na rozdíl od loňského roku, kdy si ocenění odnesly dvě autorky –⁠ Kanaďanka Margaret Atwoodová a Britka Bernardine Evaristová, protože porota se nedokázala shodnout na jediném vítězi, bylo letošní rozhodnutí poroty rychlé a jednomyslné.

Vítěz letošní ceny byl oznámen při slavnostním ceremoniálu vysílaném on-line z Londýna. Vzdáleně se k akci připojil mimo jiné někdejší americký prezident Barack Obama, který ve videovzkazu ocenil sílu beletrie a poukázal na její schopnost přimět čtenáře, aby si představil, že je v kůži někoho jiného, a zároveň aby přemýšlel nad možnými řešeními komplexních problémů.

Profil

Bookerova cena

Bookerova cena (dříve Man Bookerova cena), spojená s odměnou 50 tisíc liber (1,47 milionu korun), je udělována od konce šedesátých let. Patří k nejprestižnějším literárním oceněním. Zprvu byla určena pro spisovatele z Británie a bývalých britských kolonií, ale od roku 2014 ji může získat kterýkoli autor románu původně napsaného v angličtině. Od roku 2005 byla zavedena také Mezinárodní Bookerova cena. Získat ji může literát jakékoliv národnosti za beletrii, která vyšla v angličtině nebo v anglickém překladu.