Kytarista Eddie Van Halen podlehl rakovině

Ve věku 65 let zemřel jeden z nejvlivnějších kytaristů historie, americký hudebník nizozemského původu Eddie Van Halen. O úmrtí spoluzakladatele hardrockové skupiny Van Halen informoval na sociálních sítích jeho syn Wolfgang. Skupinu Van Halen, která prodala na 80 milionů alb, proslavila píseň Jump, která se v roce 1984 dostala na vrchol americké hitparády.

„Mám zlomené srdce a myslím, že se s jeho ztrátou nikdy nevyrovnám,“ napsal Wolfgang Van Halen na Twitteru. Eddie Van Halen trpěl rakovinou jazyka, podle webu TMZ zemřel v nemocnici v Santa Monice.

I během léčby Van Halen vystupoval na koncertech a skládal hudbu se svým synem, který byl v posledních letech členem kapely Van Halen. „Každý okamžik, který jsem s ním mohl strávit na pódiu, byl dar,“ napsal také hudebníkův syn.

Rodák z Amsterdamu (26. ledna, 1955), který se s rodinou přestěhoval v roce 1962 do Pasadeny v Kalifornii v USA, založil již v pubertě s bratrem-bubeníkem Alexem rockovou skupinu. Ještě před vznikem Van Halen měli bratři skupiny The Broken Off Combs, The Space Brothers a Mammoth Chammoth. Největší vliv na Eddieho měli podle jeho slov Eric Clapton a kytarista Brian May z kapely Queen.

Skupina Van Halen vznikla v roce 1972 v Pasadeně tehdy ještě pod názvem Mammoth, nynější název má od roku 1974. Hned jejich první album nazvané Van Halen z roku 1978 se stalo hitem: jen v USA se ho prodalo deset milionů kusů. Van Halenovo kytarové sólo ve skladbě „Eruption“ je považováno za jedno z nejvýznamnějších v historii rocku.

Dalším úspěchem bylo třeba album s názvem 1984 s hitem Jump. V průběhu následujících let kromě nahrávání a vystupování ve Van Halen spolupracoval Eddie i s Michaelem Jacksonem či Quincym Jonesem.

V roce 2001 Eddie Van Halen oznámil, že má rakovinu jazyku, a trpěl těžkou artritidou, kvůli které nemohl hrát. Bojoval i s alkoholismem a drogami. V roce 2007 skupina Van Halen v téměř původní sestavě i se zpěvákem Davidem Lee Rothem vyrazila po více než 20 letech na společné severoamerické turné. O pět let později skupina vydala nové album A Different Kind Of Truth a uspořádala další turné. Další turné se konalo v roce 2015.

Eddie Van Halen hrál dlouhá desetiletí na kytaru s názvem Frankenstein. Kytaru pomalovanou červenými, bílými a černými pruhy si navrhl sám tak, aby vyhovovala jeho stylu hraní. Její replika je součástí sbírky hudebních nástrojů Národního muzea americké historie ve Washingtonu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...